Әлмәт театры 80 нче сезонын ачты

2024 елның 20 сентябре, җомга

Һәр сезонны театр елның асылын чагылдыра торган билгеле бер слоган астында үткәрә. Бу юлы юбилей сезонының девизы "Театр - чиксез" дип яңгырый.

Юбилей сезоны тамашачылар өчен шактый ачышлар китерәчәк. Мисал өчен, иммерсив спектакль. Аның өстендә эшне яңа баш режиссер Сардар Таһиров башлады. Исегезгә төшерәбез, ул Венгриядән килде. Моңа кадәр аның туган йорты Татарстан булган.

Сезон "Красотка"/ "Нечкәбил" комедиясе премьерасын ачты. Чакырылган режиссер Дмитрий Огородников узган сезонда Әлмәт театрында иде инде. Монда ул «Umoraлаб» лабораториясендә катнашты, анда безнең замандашыбыз Мансур Гыйләҗевның «Гүзәл» пьесасы буенча эскиз тәкъдим итте. Тамашачыларга һәм экспертларга эш ошады. Театр директоры хезмәттәшлекне дәвам итү карарын кабул итте. Эскизлардан "Красотка" спектакле үсте.

Күрсәткечләр үзләрен яхшы яктан күрсәткән артистларны бүләкләүгә тиң. Артистларны традиция буларак сезон башланыр алдыннан хөрмәтләделәр. Ел акты - Фаил Сафиуллин һәм Раушан Моватьҗанов.

Зәкия Туешева премиясе - Рафик Таһиров.

Дамир Кузаева премиясе - Зөлфия Газизова (күпьеллык хезмәте һәм театр үсешенә керткән өлеше өчен), Рифат Әхмәдиев (иҗади активлыгы һәм профессионализмы өчен).

Театрның махсус премиясе - Эдуард Латыйпов.

Инде дүшәмбе көнне иҗади төркем Новороссийскига фестивальгә китәчәк, анда "Җил артыннан йөгерүче" спектаклен тәкъдим итәчәк.