Мордва-каратай, таулар, мәгарәләр һәм виноградлыклар: Казанда Кама Тамагы районы мәдәнияте көне узды

2024 елның 20 сентябре, җомга

19 сентябрьдә Казанда “Татарстанның мәдәни башкаласы” конкурсы кысаларында Кама Тамагы районының Мәдәният көне узды.

Ленин исемендәге КДК ишеге төбендә кунакларны Куйбышев сусаклагычын су баскан вакытта су астына киткән авылларның архив планнары стендлары каршы алды. Алар арасында мордва-каратай Менситово һәм Шершалань авыллары. Бүген Кама Тамагы районында гына сакланып калган мордва-каратай аерымланган этник төркеме Мордовский Каратай авылында яши. Монда ук милли кухнясыннан аерым экспозиция оештырылган иде. Җирле халык тәкъдим иткән ашамлыклар арасында - сяканя (кыздырылган гөмбәле ачык варениклар), парапась, кумась, буза (исерткеч эчемлекләр) һәм башка милли мордва-каратай ризыклары бар иде.

Кама Тамагы районының аерым горурлыгы - ул уникаль табигать: Кама һәм Идел елгалары кушылган урын. Туган ягының туристик потенциалын җирле мәктәп укучылары тәкъдим итте, алар үзләре үк туристлык маршрутларын эшләде.

Шунда ук "Җиде реликвия" проекты тәкъдир ителде, анда Кама Тамагы районында яшәүчеләр тарафыннан бирелгән гаилә реликвияләре тәкъдим ителде.

Кама Тамагы атаклы якташлары белән горурлана - драматурглар Туфан Миңнуллин һәм Рәдиф Сәгъди, җырчы Флера Сөләйманова, режиссер Сабир Уметбаев, дирижер Фоат Әбүбәкеров, актер Илгизәр Хәсәнов. Алар үз скульпторы Баки Урманче дип саныйлар

Кама Тамагы районының Мәдәният көннәре үзешчән иҗат коллективлары һәм Кама Тамагы районының аерым башкаручылары катнашында “Кама Тамагы - Татарстанның энҗе бөртеге” дип исемләнгән бәйрәм концерты белән тәмамланды.