Казанда «Мәдәният» милли проекты буенча А.С.Пушкинның 225 еллыгына багышланган күргәзмә уза

2024 елның 23 июле, сишәмбе

«Казан Кремле» Музей-тыюлыгында Бахрушин театр музееның «Пушкин һәм театр» күргәзмә проекты ачылды. Күргәзмә бөек рус шагыйре А.С.Пушкинның тууына 225 ел тулу уңаеннан оештырылды һәм «Мәдәният» милли проекты кысаларында ясалган.

Проект тамашачыларга Пушкин мирасының театр сәнгате белән аерылгысыз элемтәсе турында сөйли. Рус сәхнәсенең барлык театр жанрлары: тарихи трагедиядән алып тылсымлы әкият һәм комедиягә кадәр - Пушкин иҗат иткән сюжетлардан һәм образлардан барлыкка килгән. Ул театр сәнгатен ике гасыр алга таба үстерү векторын бирде.

Күргәзмә залларында Бахрушин театр музееның фонд җыелышыннан 125 экспонат тәкъдим ителә, алар арасында - танылган рәссамнарның декорация һәм костюмнары эскизлары. Татарстан Республикасының театр мирасын Татарстан Республикасы сынлы сәнгать дәүләт музее, Муса Җәлил исемендәге Татар дәүләт опера һәм балет театры һәм Казан дәүләте экспонатлары тәкъдим итәчәк.

Күргәзмә киң аудитория өчен кызыклы булачак: яшь театраллардан алып бөек шагыйрь һәм драматург иҗатын белүчеләргә кадәр. Балалар белән гаиләләргә матур декорацияләр - атаклы рәссамнарның эшләре: Васнецов, Головин, Бенуа, Билибин һәм Федоровскийның яраткан әкиятләренә: «Золотой петушок», «Сказка о царе Салтане», «Руслан и Людмила». Өлкән аудиторияне "Борис Годунов" тарихи драмасына һәм рус тормышының энциклопедиясенә - "Евгений Онегин" операсына эскизлар тәэсирләндерәчәк.