"Казах круг" казак җырларының ачык конкур-фестиваленә чакырабыз

2024 елның 26 июне, чәршәмбе

Казак мәдәнияте традицион һәм заманча гәүдәләнештә 2024 елның 29 июнендә Түбән Камада Халык иҗаты йорты каршындагы мәйданчыкта (Лемаев исемендәге мәйдан) узачак бәйрәмдә булачак.

Конкурс-фестивальнең максаты - Татарстан территориясендә яшәүче барлык халыкларның тарихын һәм мәдәниятен, гореф-гадәтләрен һәм гореф-гадәтләрен саклау нигезендә патриотизм һәм гражданлык сыйфатларын формалаштыру һәм ныгыту.

Чараны тантаналы ачу 29 июньдә 11:00 сәгатьтә булачак. Т

амашачылар 25 тән артык казак һәм фольклор коллективлары, халык җырлары һәм солистлары ансамбльләре иҗаты белән бәйләнештә. Алексеевск, Аксубай, Бөгелмә, Лаеш, Түбән Кама, Яңа Чишмә, Спас районнарыннан, Казан һәм Яр Чаллыдан якты башкаручылар, шулай ук Ижау шәһәреннән кунаклар көтәләр.

Көн дәвамында төрле локацияләр эшләячәк. «Казачий тәмәке» мәйданчыгында үзенчәлекле программаларда катнашырга мөмкин булачак - һөнәр белән танышудан алып интерактив уен уеннарына кадәр. Чара кысаларында казак кухнясының «Ничек кашык - шулай шашка» конкурсы узачак, анда катнашучылар жюрига ачык утта әзерләнгән традицион казак ризыкларын һәм эчемлекләрне бирәчәк. Казак сыйларын чараның барлык кунаклары да кабул итә алачак. Тагын бер локациядә ачык ярышлар мәйданчыгы булачак, аларда “Казарла” Бөтенроссия шашка кисү оешмасының Татарстан төбәк бүлекчәсе чыгышлары булачак, анда казаклар кылыч белән эш итә белүләрен күрсәтәчәкләр.

"Казачий круг" казак җырларының ачык конкур-фестивале катнашучыларны дипломнар һәм истәлекле бүләкләр белән бүләкләү тантанасы белән тәмамланачак.