"Катюша" "Петлица голубые" хатын-кызлар вокаль төркеменең яңа җыры дөньяга чыкты

2024 елның 29 марты, җомга

Хәрби очучыларга багышланган "Петлицы голубые" композициясе "Тора, ил!" проекты кысаларында язылган җырларның берсе, ул Президент мәдәни инициативалар фондын һәм "Дивербиум" компаниясе тарафыннан гамәлгә ашырылучы.

Проект кысаларында "Катюша" төркеме катнашучылары Бөек Ватан сугышы чорындагы 129 җыр җыйдылар. Нигездә, бу композицияләр, авторлары билгеле түгел яки аларның исемнәре югалган. Әлеге җыр материалыннан заманча аранжировкалар булдыру өчен 10 иң яхшы композиция сайлап алынды. Җырлар "Катюша" төркеменең яңа альбомына керәчәк, аны коллектив Җиңү көненә тәкъдим итәргә әзерләнә.

"Петлица голубые" җыры сугыш елларында илебезнең хәрби-һава көчләрен данлау йөзеннән барлыкка килде. Аны кем төзегәнлеге билгесез. Беренче тапкыр җырны 1947 елда Волгоград өлкәсенең Михайлов станицасында сугыш ветераны, элеккеге очучы Леонид Железняк башкаруында яздырдылар. "Катюша" төркеме композициянең яңа аранжировкасын ясады. Студия версиясенең премьерасына кадәр "Петлица голубые" төркеме катнашучылары инде Ватанны саклаучылар көне алдыннан үткәрелгән гастроль туры кысаларында СВО уздыру зонасында хәрби очучылар каршында концертта яңалык башкарды.

"Петлица голубые" җырына инде клип булдырылган. Аның кисәкләре Воронеж һәм Белгород өлкәләрендә, шулай ук Луганск Халык республикасында алып барылды.

"Катюша" төркеме үзенең https://t.me/katyushaband ТГ-каналында чыгышлар һәм чараларның тәфсилле көндәлеген алып бара. Шунда ук коллективның яңа җырлары чыгарыла, шул исәптән күптән түгел генә тәкъдир ителгән "Петлица голубые".