Бөтендөнья театр көнендә «Театраль Идел буе» фестивале спектакльләренең видеоверсияләрен күрсәттеләр

2024 елның 28 марты, пәнҗешәмбе

Бөтендөнья театр көнендә «Театраль Идел буе» балалар һәм яшьләр театр коллективлары фестивалендә катнашучыларны популярлаштыру һәм җәлеп итү кысаларында Татарстан Республикасы муниципаль районнарында «Театраль Идел буе» балалар һәм яшьләр театр коллективлары фестиваленең V сезонындагы төбәк этабында җиңүчеләрнең «Театраль Идел буе» спектакленең видеоверсияләрен күрсәттеләр. Күрсәткечләрдә катнашучыларга муниципаль район мәктәпләрендә «Кечтүк» («Малявка») спектакленең «Без» иҗат берләшмәсенең «Апуш» иҗат берләшмәсенең «НормальНо» инклюзив студиясенең өлкәннәр өчен «Э - моция» инклюзив спектакленең видеоверсиясен күрсәттеләр.

Шулай ук «Театраль Идел буе» балалар һәм яшьләр театр коллективлары фестиваленең V юбилей сезоны нәтиҗәләрен игълан итү көнендә тавыш бирү нәтиҗәләрен игълан итү тантанасын онлайн-трансляцияләү өчен театр өлкәсе эшлеклеләре, театраль студияләр һәм түгәрәкләрдә катнашучылар күзәтте.

Исегезгә төшерәбез, Татарстан Республикасының “Балалар театр коллективлары һәм студияләре” номинациясендә 2 урынны “Без” татар театр студиясе “Кечтүк” спектакле белән “Апуш” иҗат берләшмәсенең Балалар татар театр студиясе алып килде.

«НормальНо» спектакле Татарстан Республикасында өлкәннәр өчен беренче булып «Э - моция» иҗат инклюзив студиясе «Яшьләр театр коллективлары һәм студияләре» номинациясендә 7 нче урынны алды.

«Иң яхшы сәнгать бизәлеше» номинациясендә «Апуш» иҗат берләшмәсенең «Кечтүк» спектакле белән «Без» балалар татар театр студиясе җиңде. Спектакльнең рәссамы - Анастасия Бузунеева.

Шулай ук Татарстан Республикасыннан Попеско Яна Андреевна "Театраль Идел буе" балалар һәм яшьләр коллективлары фестиваленең V сезонының иң яхшы афишаларын яки округ этабының плакатын иң яхшы эшләүгә Конкурсның яшьләр номинациясендә җиңде.

Быел Татарстан Республикасы - «Театраль Идел буе» фестиваленә бирелгән гаризалар буенча лидер. Фестивальнең Оештыру комитетына 371 гариза кергән. Фестивальгә Идел буе федераль округының барлык төбәкләреннән барлыгы 1000нән артык гариза бирелгән. Конкурста катнашуга Татарстан Республикасыннан нәфис мәктәпләрдән, балалар сәнгать мәктәпләреннән һәм иҗат түгәрәкләреннән һәм Казан, Түбән Кама, Чаллы һәм республиканың муниципаль районнарыннан 190 гариза бирелгән.

Фестивальне оештыручы булып Россия Федерациясе Президентының Идел буе федераль округындагы вәкаләтле вәкиле Аппараты тора.