Казанда Георгий Ковтунның "Алтын Урдасын" күрсәтәчәкләр

2020 елның 16 октябре, җомга

Иртәгә М.Җәлил исемендәге Татар академия дәүләт опера һәм балет театры сәхнәсендә Резеда Ахиярова музыкасына "Алтын Урда" балетын күрсәтү булачак. Спектакль РСФСРның атказанган сәнгать эшлеклесе, Татарстан Республикасы халык артисты, хореограф Георгий Ковтунның 70 еллыгына багышлана. Резеда Ахиярова музыкасына һәм Ренат Харис либреттосына "Алтын Урда" балеты театр заказы буенча булдырылды, премьера 2013 елда булды. Спектакль хореографы Казан тамашачысына яхшы таныш Георгий Ковтун (Санкт-Петербург) чыгыш ясады: республика башкаласында ул «Йосыф», «Пер Гюнт», «Спартак» һәм башка спектакльләр иҗат итте. "Алтын Урда" Георгий Ковтунның "зур стиль" спектакленең якты үрнәге. Балетның хореографик теле заманча элементлар, катлаулы ярдәм һәм трюклар кулланып, классик техникага нигезләнгән. Спектакльдә Георгий Ковтунның балетмейстерлык стиленең үзенчәлекле сыйфатлары - традиц кысаларыннан чыгарга омтылу - яхшы чагылыш тапкан.