Россия фәненең 300 еллык тарихы турында конференциядә фикер алышачаклар

2024 елның 11 сентябре, чәршәмбе

16 сентябрьдә Татарстан Республикасы Фәннәр академиясендә «Илебез академия фәненең XVIII - XI гасырларда Россия дәүләте үсешенә керткән өлеше» Бөтенроссия фәнни конференциясе узачак. Ул Россия Фәннәр академиясенә нигез салынуның 300 еллыгына һәм Император Казан университеты ачылуның 220 еллыгына багышлана. Ул «Елисаветино-Сергиев мәгърифәтчелек җәмгыяте» хәйрия һәм шәфкатьлелек традицияләрен яңадан торгызуга ярдәм итү фонды белән берлектә оештырыла.

Бу ЕСПО фонды инициативасы буенча оештырылган дүртенче конференция. 2021 елдан бирле түбәндәге конференцияләр узды: Романовлар династиясенең 300 еллыгы, Россиянең беренче императоры Петр I нең гамәлләре, Россия империясендә хәйрия һәм мәгариф традицияләре турында сөйли..

Конференцияне ачу һәм күргәзмә проектын тәкъдир итү 10.00 сәгатьтә булачак. Сәламләү сүзләре белән Татарстан Республикасы мәдәният министры Ирада Әюпова, Татарстан Республикасы Фәннәр академиясе президенты Рифкать Миңнеханов, «Елисаветинск-Сергиев агарту җәмгыяте» хәйрия фонды Күзәтүчеләр советы рәисе Анна Громова, РФА академигы, Россия Фәннәр академиясенең гомуми тарих институты фәнни җитәкчесе Александр Чубарьян, К(П)ФУның Халыкара мөнәсәбәтләр институты директоры Врио Раил Фәхретдинов чыгыш ясаячак.

Чараны оештыручылар: «Елисаветинско-Сергиевск агарту җәмгыяте» шәфкатьлелек һәм хәйрия традицияләрен торгызуга ярдәм фонды, Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы, Татарстан Республикасы Фәннәр академиясе, Татарстан Республикасы Фәннәр академиясе Ш. Мәрҗани исемендәге тарих институты, РФА Гомуми тарих институты, Казан федераль университеты, Татарстан Республикасы Милли музее.