Музей концепциясе буенча ачык фикер алышу һәм чәчәкләр салу: Казан Лев Толстойның туган көнен ничек билгеләп үтәчәкләр

2024 елның 6 сентябре, җомга

9 сентябрьдә Толстой скверында иҗтимагый һәм мәдәни эшлеклеләр, мәктәп укучылары һәм студентлар катнашында язучының һәйкәленә чәчәкләр салу оештырыла.

Лев Толстой исеме Казан белән аерылгысыз бәйләнгән. Ул монда 7 ел яшәгән, Казан тәэсирләре «Детство», «Отрочество», «Яшьлек», «После бала» әсәрләрендә, «Исповедь» һәм «Война и мир» романында да чагылыш тапкан.

Язучының туган көнендә, 9 сентябрьдә, Лев Толстой исемендәге скверда 11.00 сәгатьтә Татарстан Республикасы Милли музее аның һәйкәленә традицион рәвештә чәчәкләр сала. Быел һәйкәл куелуга 75 ел тулды. Ул Карл Маркс һәм Большая Красная урамнары арасындагы скверда урнашкан.

Чәчәкләр салганнан соң 12.00 сәгатьтә киң җәмәгатьчелек өчен Татарстан Милли музее филиалы, Япеев урамы, 15 нче йорт буенча экскурсия узачак. Экскурсияне музей мөдире, филология профессоры Лия Ефимовна Бушканец үткәрәчәк.

Тиздән тагын бер иҗтимагый әһәмиятле вакыйга - Лев Толстой музее концепциясе ачык фикер алышу булачак. Мәскәүдә Лев Толстойның оныкчыгы, Лев Толстой исемендәге Дәүләт музее генераль директоры, Россия Федерациясенең атказанган мәдәният хезмәткәре Владимир Ильич Толстой мәртәбәле кунак һәм фикер алышуда катнашачак. Чара датасы һәм башка нечкәлекләр якын арада барлыкка киләчәк.