Арча районында “Арча читекләре” фестивале узды

2024 елның 22 августы, пәнҗешәмбе

Арча муниципаль районының Клачи авылында “Арча читекләре” этно-фестивале узды. Ул татар милли аяк киеме ясау һөнәренә багышланган. Фестиваль кунаклары татар халкының тарихына һәм традицияләренә кереп китә, шулай ук Арча муниципаль районының фольклор, вокаль һәм бию коллективларының матур тамашасын күрә алды.

Бәйрәм кунакларын Татарстан Халыклары ассамблеясе Советы Башкарма комитеты җитәкчесе Ренат Вәлиуллин сәламләде. Ул милли традицияләрне һәм мәдәниятне саклап калуның мөһимлеген ассызыклады, бу - халыкның үзаңының аерылгысыз өлеше, үсеп килүче буынны тәрбияләү өчен нигез һәм тиңдәшлекне саклап калуның мөһим факторы.

Фестиваль программасында милли уеннар, конкурслар, читекләр ясау буенча мастер-класслар, шулай ук әлеге традицион аяк киеменең тарихы турында сөйли торган музей күргәзмәләре күрсәтелде. Кунаклар бәйрәм атмосферасына чумып кына калмадылар, төрле шифалы үләннәр белән әзерләнгән самавыр чәе һәм тәмле коймак белән дә сыйландылар.