Балык Бистәсе районында «Бистә шәле» II Республика хатын-кызлар халык һөнәрләре фестивале узачак

2024 елның 22 июле, дүшәмбе

2024 елның 24 августында Мәйданда Балык Бистәсендә "Бистә шәле" II Республика хатын-кызлар халык һөнәрләре фестивале узачак.

Фестивальдә катнашу өчен Оештыру комитетына 2024 елның 09 августыннан да соңга калмыйча rdksloboda@mail.ru электрон адресына гариза бирергә кирәк.

Фестиваль программасында:

09:30-10:30 Кунакларны каршы алу. Фестивальдә катнашучыларны теркәү. Кофе-брейк

11:00 Фестивальне ачу (пролог)

11:30-14:30 Татарстан Республикасы үзешчән сәнгать артистлары чыгышы

11:30 «БалаЧак» балалар халык уен мәйданчыгы эшли башлый

11:30 «Шәл бәйлисем килә», «Рәсемнәрдә шәл бизәге», «Бистә кабартмасы», «Мамыктан бизәк» мастер-класслары

11:45 «Бистә кабартмасы» милли ризыкны тәкъдир итү

12:00 «Дефиле одежды из шали» мода күрсәтү

12:30 «Иң креатив шәл» конкурсы

Фестиваль үз мәйданчыгында республиканың иң яхшы осталарын, шулай ук әлеге халык һөнәрен яратучыларны җыя. Ул осталарның иҗади аралашу территориясе булып тора.

Ә фестиваль кунаклары өчен бу бөтен республика кулъязмаларының оригиналь эшләрен күрү өчен уникаль мөмкинлек. Кунаклар шәл һәм бәйләнгән эшләнмәләр күргәзмәсе белән таныша, мастер-классларда катнаша алачак, анда осталар шәл ясау серләре белән рәхәтләнеп уртаклашачак. Шулай ук фестиваль программасында милли биюләр һәм халык җырлары булачак.