Минскны нацистлар басып алучыларыннан азат итү көне уңаеннан Казанда чәчәкләр салу тантанасы булды

2024 елның 3 июле, чәршәмбе

Минскны нацистлар басып алучыларыннан азат итү көнендә, Җиңү паркында Бөек Ватан сугышы геройлары истәлегенә Мәңгелек утка һәм Мемориалга чәчәкләр салу тантанасы булды.

Тантанада ТР мәдәният министры Ирада Әюпова катнашты. Ул билгеләп үткәнчә, бүген Россия һәм Белоруссия фашизмга каршы тору юлында тора. "Без күпмилләтле халык һәм бердәм халык буларак, без һәрвакыт дошман белән көрәштек. Фашизмның мәңгегә һәм тулысынча юкка чыгарылачагына ышанасы килә", - дип өстәде министр.

Гитлер армиясенең Белоруссия камалышы өч елдан артык дәвам итте һәм һәр гаиләгә чиксез зур зыян һәм кайгы китерде. Оккупация вакытында Белорусь Республикасы һәр өченче кешене югалтты: халык 31,5% ка кимегән.

Белоруссия 23 июньдә башланган "Багратион" һөҗүм операциясе нәтиҗәсендә азат ителде. Батырлыгы өчен Минск шәһәренә "Город-герой" мактаулы исем бирелде.

"Белорусь Республикасының тугандаш халкы белән безне тыгыз һәм нык дуслык бәйли. Без даими рәвештә Мәдәният көннәрен уздырабыз, тиздән Белорусьны азат итү өчен гомерләрен биргән якташларыбыз истәлегенә мемориаль такта ачылачак. Безгә азатлыгыбызны һәм үз тормышыбыз белән яшәү һәм үз язмышыбыз белән бару мөмкинлеген тәэмин иткән барлык кешеләргә ихлас рәхмәт сүзләре", - дип билгеләп үтте Ирада Әюпова чыгышын йомгаклап.