“Сабантуй” милли татар бәйрәме Чечен Республикасында узачак

2024 елның 28 июне, җомга

Грозныйның үзәк мәйданында 30 июньдә Татарстанның ачык милли бәйрәме - «Сабантуй» узачак.

Оештыручылар сөйләвенчә, бәйрәм кунакларын чын мәгънәсендә татар мәдәниятенә чуму көтә. Анда ике республика хакимияте вәкилләре, шулай ук йөзләгән кунак катнашачак.

Иҗат сөючеләр өчен чигү, бизәү, чикү, чеканка һәм гамәли сәнгатьнең башка төрләре буенча мастер-класслар узачак. Ә татар милли ашлары осталары «Баурсак» һәм «Шурпа»ның традицион ризыкларын ничек әзерләргә икәнен күрсәтәчәкләр. Килүчеләр шулай ук бик тәмле ризыкларны да татып карый алачак.

“Сабантуй” кунакларын мавыктыргыч спорт ярышлары көтә: билбау көрәше, чүлмәк вату, кашык тотып йөгерү, капчык киеп йөгерү, баһадир чүкече һәм башкалар. Үзәк мәйданда татар эстрадасы йолдызлары Зәйнәп Фәрхетдинова, Айдар Сөләйманов, Булат һәм Дилә Нигъмәтуллиннар, Булат Хисмәтов, Данил Солтанов, Тансу Миңнебаева, Нуршат Батаршина, «Ямьле» вокаль төркеме, «Мириданс», «Казан», «Татарстан» ансамбльләре катнашында концерт булачак.