Татарстанда «Валда Шинясь» республика мордва мәдәнияте бәйрәмен бәйрәм итәләр

2024 елның 26 июне, чәршәмбе

«Валда Шинясь» республика мордва мәдәнияте бәйрәме 29 июньдә Тәтеш муниципаль районының Килдеш авылында узачак. Быел җәйге кояшның борынгы бәйрәме яшь гаиләгә багышланачак.

«Без республика халык бәйрәмнәре чиратын дәвам итәбез. Бәйрәм вакыйгаларының бу чиратында мәдәни көн тәртибенең аерым урын алып торуы мөһим», - диде ТР мәдәният министры урынбасары Дамир Натфуллин.

Программаның бер өлеше "Кильдюшев тарихы" этнографик комплексын булдыру булачак. Ул "Мордовское подворье", "Мокшень налхксемат", "Тюштянская ярмарка" һәм "Кивать на память" фотозонасын үз эченә алачак. Шулай ук бәйрәм-фестиваль барышында интерактив зоналар актив булачак, анда кунаклар үзенчәлекле мордва мәдәнияте, кухня һәм гаилә традицияләре белән таныша алачак.

"Без йөз ел элек булган традицияләргә кагылдык һәм аларны заманча музыка белән синтезладык. Сезне зур сәгатьлек күп жанрлы әсәр көтә ", - дип тасвирлады фестивальнең куелыш сегментын бәйрәм режиссеры Мария Стуклова.

Фестиваль "Бер гаилә - таң" театральләштерелгән прологыннан башланачак һәм мордва музыкантлары чыгышлары һәм интерактив мәйданчыклар эше белән дәвам итәчәк. Һәр мәйданчыкта мордваларның йола культурасы элементлары һәм традицион фольклор элементлары булган мини-спектакль күрсәтеләчәк.

Мәйданчыкларның эш башлануы - 15:00.

Искәртәбез, 2024 ел Россиядә Президент Владимир Путин Указы белән Гаилә елы дип игълан ителде.