Татарстанда 29 июньдә удмурт мәдәниятенең «Гырон быдтон» республика бәйрәме узачак

2024 елның 26 июне, чәршәмбе

Менделеевск районының Енабердино авылында 29 июньдә «Гырон Быдтон» республика бәйрәме узачак. Иң төп кунакларның берсе - ТР Президенты Рәис Рөстәм Миңнеханов.

"Казанда яшәгәндә Менделеевскига сәбәпсез чыгу, мөгаен, авыр. Гырон Быдтон - шәһәрне карау һәм карау өчен яхшы сәбәп, - дип белдерде Менделеевск районы башлыгы Радмир Беляев.

Бәйрәмнең төп вакыйгасы "Италмас" театральләштерелгән куелышы булачак, анда удмурт халкының мифлары һәм легендалары ачылачак. Радмир Беляев сүзләренчә, Менделеевск районы "италмас" сары чәчәк ясарга уйлый. Бәйрәмнең хедлайнерлары булып "Евровидение-2012" халыкара конкурсында "Бурановодан әбиләр" җиңүчеләре булачак.

"Татарстанда текә тенденция бар - без китчка китчтан китчта китмыйча калдык. Шәһәр мохитендә яшәүче кешеләрнең күбесе еш кына ясалма, күпертелгән һәм аңлаешсыз нәрсәләрдән арый. Без тамашачыларга япмасыз чын традицион мәдәниятне бирергә тырышачакбыз», - дип сөйләде бәйрәмнең сценаристы Павел Александров.

Бәйрәм кунакларын шулай ук “Чиберин” һәм “Батыр” хатын-кызлар матурлыгы һәм ирләр көче конкурсы, декоратив-гамәли сәнгать буенча мастер-класслар, традицион удмурт кухнясы белән танышу, һөнәрчеләр эшләнмәләре күргәзмә-сату һәм башкалар көтә. Бәйрәм көнендә шулай ук никах теркәләчәк - традицион удмурт туе булачак.

Безнең республикада бәйрәм бертуктаусыз 1998 елдан бирле уздырыла.

Бәйрәмне ачу тантанасында Удмуртия дәүләт фольклор җыры һәм «Айкай» бию театры, «Бураново әбиләре» данлыклы коллективы, Татарстаннан һәм Удмуртиядән, Россиянең башка төбәкләреннән иҗат коллективлары чыгыш ясаячак.