"Хәзинә" Милли сәнгать галереясендә рәссам Андрей Шляпкин истәлеге күргәзмәсе ачылачак

2024 елның 25 июне, сишәмбе

28 июньдә 16:00 сәгатьтә ТР ГМИИ «Хәзинә» Милли сәнгать галереясендә «Андрей Шляпкин. Андрей Шляпкин истәлегенә мәңгелек хәрәкәт - рәсем сәнгате, графика, графика дизайнеры. Ачылу тантанасына керү ирекле.

Андрей Шляпкин совет академия мәктәбе тарафыннан эшләнгән, нигез сәнгать белеме алган Россия рәссамнарының теге буынына карый, һәм шул ук вакытта совет төзелешенең идеологик басымын булдырмый, иҗтимагый-сәяси формация сменасы чорында мөстәкыйль иҗади юлга керә.

Рәссам 1966 елда Пензада туган. 1995 елда Казанга аспирантурага - Сәнгать академиясенең иҗат остаханәсенә Х.А.Якупов җитәкчелегендә укырга күчә.

Уку вакытында ук Андрей Шляпкин эре Казан күргәзмәләрендә катнаша башлый, ә аның "Яңа көн иртәсе" диплом эше "Большая Волга 1998" төбәк сәнгать күргәзмәсенә кабул ителә, бу яшь рәссамның һичшиксез уңышлы булуы турында сөйли.

2000 еллар башында Андрей Шляпкин дөньяны кабул итүнең яңа баскычына күчә. Яшьлекнең саф шатлыгы, турыдан-туры визуаль тәэсирләрнең сафлыгы, дөньяви төзелешнең нигезләрен аңларга теләк белән алмашына, тормыш фәлсәфәсенә якынаерга, вакыйгаларның төрлелегенә һәм тышкы эффектлылыгына аларның яшерен асылын күрергә тели.

Бу чорның мөһим эше булып монотипия техникасында эшләнгән «Җиде көн» (2014) авторының график сериясе тора.

Графика һәм график дизайн белән Андрей Шляпкин 2011 елдан бирле шөгыльләнә башлый, ул "Графком" формаль булмаган иҗат берләшмәсе әгъзасы була, бу аның иҗатының яңа этабын билгели. «Казан глоссариясе» (2012) һәм «Казан каталогы» (2012) өчен компьютер технологияләрен кулланып Шляпкин төзегән Панно коллектив проектларның элемент - башка рәссамнарның фикерләре-шәрехләре чагылыш тапкан фонга - график-шрифт эквивалентларына әверелде.

Андрей Шляпкин «Всадник» басма графигының Казан халыкара биенналесын әзерләүдә аерым роль уйнаган, афишаларны, чакыру билетларын, экспозицион бизәлеш пилоннарын һәм баннерларын, 2011 елдан 2021 елга кадәр үткәрелгән алты биенналеның һәркайсын үз эченә алган оригиналь фирма стилен булдырган.

График дизайнер Андрей Шляпкин Казанның берничә учреждениесенең нәшрият эшенә зур өлеш керткән. 2013 елдан 2019 елга кадәр ул Татарстан Республикасының сынлы сәнгать музеенда редакция-нәшрият бүлеге мөдире вазифасында эшләде, алар өчен афишалар, чакыру билетлары, буклетлар һәм башка басмалар төзеп, дистәләгән музей күргәзмәсен рәсмиләштерде.

2019-2022 елларда Андрей Шляпкин Татарстан Республикасы Фәннәр академиясенең Г. Ибраһимов исемендәге Тел, әдәбият һәм сәнгать институтының редакцион-нәшрият бүлегенең график дизайнеры булып эшли. Ул «Фәнни Татарстан» журналы тышлыгының яңа дизайнын эшләде, академик яктан кырыс, кайчак күңелсез тышлыкларына һәм фәнни басмаларның китап блокларына үзенең начар күзаллавының оригинальлеген кертеп, берничә китап рәсмиләштерде. Татар теленең яңа дәреслекләрен эшләүгә А. Б. Шляпкинның керткән өлеше аеруча зур.

А.Б. Шляпкин тудырган басма продукция үзенчәлекле фикерләү, креатив якын килү, югары сәнгать культурасы үрнәге булып тора.

Безнең күргәзмә вакытсыз вафат булган рәссам, якты йөзле һәм эчкерсез кеше, үзебезнең сәнгать өлкәсендә якты һәм үзенчәлекле эз калдырган талантлы мастер истәлегенә багышланган.

Күргәзмә 14 июльгә кадәр ачылачак.