Архив киносы фестивале кысаларында “Сабантуй” бүлегеннән фильмнар күрсәтеләчәк

2024 елның 24 июне, дүшәмбе

26 июньдә Аксенов исемендәге скверда республика архив киносы фестиваленең яңа кинокичәсе узачак. ТР “Татаркино” ДБУК халык татар бәйрәменә багышланган “Сабантуй” бүлегенең киноленталарын күрсәтәчәк, анда милли гореф-гадәтләр, җырлар һәм йолалар бергә кушыла.

Тамашачылар ике картинаны күрә алачак:

"Сабантуй бизәкләре" (сирәгрәк. Виктор Беспалов, 1976 ел.) Сабантуй традицияләре турында өч өлештән документаль фильм. Кинолентада милли бәйрәм матур тамаша буларак күрсәтелде, анда теләге булган һәркем үзе өчен кызыксынулар буенча шөгыль таба ала.

«Татарометражлар - 2» (сирәгрәк. Салават Юзеев, 2017 ел.) "Инновация" фондының өч кыска метражлы фильмнарыннан цикл. "Любовь до гроба" кинолентасында бәхет хакына хисләр һәм кыю адымнар турында бәян ителә. "Аның көндәлегендәге кайбер нәрсәләр" - гадәти офиста булган икеләтә үтерү белән кара комедия. Картинада кечкенә ялган һәм фаҗигале нәтиҗәләр турында сөйләнелә. «Батыр, син кайда?» -чын ир-ат дуслыгы турында фильм: өч иптәш зарарлы гадәтләрдән арыналар һәм гомерләрен мәңгегә үзгәртәләр.

Чара 19:30да башлана һәм ачык һавада узачак.

Керү ирекле.

Архив киносы республика фестиваленең тулы расписаниесе «Татаркино» рәсми сайтында: https://tatarno.ru/news/raspisanie-respublikanskogo-festivalya-arkhivnogo-kino/kino/