Казанда Сабантуй өчен бүләкләр җыюның яңартылган аутентик йоласы узды

2024 елның 21 июне, җомга

23 июньдә Казанда узачак татар халык бәйрәме алдыннан Сабантуй бүген Сабантуй өчен бүләкләр җыю буенча яңартылган йола узды.

Ат арбаларының тантаналы йөреше Кремль, Бауман, Пушкин, Петербург һәм Каюм Насыйри урамнары буйлап узды. Финиш ноктасы Г.Камал исемендәге театрның мәйданы булды, анда яшәүчеләр һәм шәһәр кунаклары республиканың фольклор коллективларының театральләштерелгән тамашасын һәм чыгышларын карый алды.

Традиция буенча, җиңүчеләр һәм Сабантуй батырлары өчен бүләкләр традицион татар колоритында бизәлгән атлар төялгән арбаларда җыела. Бу аутентик йола татарларда Сабантуй алдыннан үткәрелә. Гармунның дәртле тавышына өйдән кешеләр чыга һәм артистлар белән бергә бииләр.

Җиңүчеләргә бүләкләр бирергә республиканың беренче затлары, шәһәр халкы һәм кунаклары килде.

Бер локациядә - М.Җәлил исемендәге Опера һәм балет театры каршындагы мәйданчыкта ТР мәдәният министры урынбасары Ленар Хәкимҗанов кунакларны сәламләде.

Шулай ук тантанада катнашучылар өчен республика бию коллективлары чыгышлары белән бәйрәм программасы әзерләнгән иде, ә тантана ахырында барлык кунаклар Сабантуйның традицион уеннарын уйный алды.