Татарстан икенче Бөтенроссия балалар Фольклориадасын каршы ала

2024 елның 17 июне, дүшәмбе

2024 елның 19 июненнән 23 июненә кадәр Казан икенче Бөтенроссия балалар Фольклориадасында 1 185 катнашучыны каршы алачак. Проект "Мәдәният" милли проекты кысаларында тормышка ашырыла.

Фольклориаданың чаралары Россиядә балалар һәм яшүсмерләр иҗатының уникаль традицияләрен саклауга, төбәкләр арасында мәдәни алмашуларны алга таба үстерүгә ярдәм итәчәк, илнең балалар һәм яшүсмерләр милли һәм фольклор коллективларын Бөтенроссия иҗат процессына җәлеп итәргә мөмкинлек бирәчәк.

Үз милли мәдәниятләрен, талантын, осталыгын һәм сәнгатькә мәхәббәтен Россия Федерациясенең 80 төбәгеннән коллективлар һәм башкаручылар күрсәтәчәк.

Проектта Россия Федерациясе төбәкләреннән иң яхшы балалар һәм яшүсмерләр фольклор иҗат коллективлары катнашачак. Катнашучыларның яше 10 яшьтән 18 яшькә кадәр.

Чараны уздыру кысаларында Бөтенроссия балалар Фольклориадасында катнашучыларның костюмлы йөреше, түгәрәк өстәл, Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләренә чыгу концертлары, мастер-класслар, төбәк уеннарын һәм биюләрен өйрәнгән "вечёркалар" узачак.

Моннан тыш, программа Фестивальне ачу һәм ябу тантаналарын, коллективлар - Бөтенроссия балалар Фольклориадасында катнашучылар вәкилләренең Татарстан Республикасы дәүләт хакимияте органнары вәкилләре белән иҗади очрашуын һәм «Халыклар дуслыгы» хороводын үз эченә ала.

Балалар фольклориадасы һәр тамашачы һәм катнашучының тормышында онытылмаслык вакыйга булачак, иҗат потенциалын үстерү һәм бетмәс-төкәнмәс халык зирәклеген саклап калу өчен яңа офыклар ачачак, кешенең күңел байлыгы, рухи һәм әхлакый ориентирлар, Россиянең зур Ватаныбызның милли рухы һәм горурлыгы өчен яңа офыклар ачачак.

Бөтенроссия балалар Фольклориадасы - уникаль иҗади проект, “Халык иҗаты - балаларга” проекты кысаларында Россия Федерациясе Мәдәният министрлыгының финанс ярдәме белән гамәлгә ашырыла.

Масштаблы иҗади акция халыкларның мәдәни үзенчәлекләрен саклап калуга һәм Россия Федерациясенең этник бергәлеген популярлаштыруга, үсеп килүче буынны әхлакый-эстетик тәрбияләү, илдәге балалар һәм яшьләр фольклор хәрәкәтен үстерүгә ярдәм итәргә тиеш.

Фольлориада программасында:

- катнашучыларның костюмлы бәйрәм йөреше;

- ачылу тантанасы, концерт;

- Татарстан Республикасы дәүләт хакимияте органнары вәкилләре белән очрашу;

- концертлар-сәламләү;

дуслык кичәсе (фольклор җилпәзәсе)

- җитәкчеләр өчен түгәрәк өстәл;

- «Халыклар дуслыгы» хор-оводы;

- катнашучылар өчен мастер-класслар;

Ябылу тантанасында;

гала-концерт.

Икенче Бөтенроссия балалар Фольклориадасы чаралары «Халык иҗаты - балаларга» иҗат проекты кысаларында Россия Федерациясе Мәдәният министрлыгының финанс ярдәме белән, «Мәдәният» милли проекты кысаларында гамәлгә ашырыла.

Оештыручылар булып түбәндәгеләр тора: Россия Федерациясе Мәдәният министрлыгы, В.Д. Поленов исемендәге Россия Халык иҗаты йорты, Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы, «Татарстан Республикасы мәдәният өлкәсендә инновацияләр кертү һәм традицияләрне саклау буенча ресурс үзәге» дәүләт бюджет учреждениесе, шулай ук «Разноцветье» иҗат инициативасын үстерү үзәге» коммерциягә карамаган автоном оешмасы.