Татарстан Республикасы мәдәният министры Ирада Әюпованың Гомумроссия китапханә көне белән котлавы.

2024 елның 27 мае, дүшәмбе

Кадерле китапханә хезмәткәрләре, тармак ветераннары, китап сөючеләр һәм китап белгечләре, Бөтенроссия китапханә көне белән ихлас күңелдән котлауларны кабул итегез!

Китапханәләр халыкның мәдәни һәм рухи йөзен формалаштыруда, аның тарихи мирасын һәм тел традицияләрен саклауда иң мөһим роль уйныйлар. Китапханә - ул, барыннан да элек, шәхес үсеше институты, китап белән кеше арасында торган төп өлкәләрнең берсе, бетмәс-төкәнмәс мәгълүмат агымында ышаныч мохитен формалаштырып, белем чыганагына мөрәҗәгать итәргә мөмкинлек биреп.

Безнең республикада китапханә тармагы актив үсеш стадиясендә. Китапханә мәдәни-коммуникация үзәгенә әверелә, анда иҗади һәм фәнни проектларны, гаилә ялын һәм рухи-интеллектуаль эзләнүләрне гамәлгә ашыру өчен урын бар.

Бу ел барлык китапханәчеләр өчен бик истәлекле булды. Казан Россиянең китапханә башкаласы дип танылды, ә Татарстан - 2024 елда иң күп укый торган төбәк дип танылды. Шушы көннәрдә Казанда «Күп поляр дөньяда китапханә» Бөтенроссия китапханә конгрессы һәм «Россиянең әдәби флагманы» зур масштаблы фестиваль-форумы узды. Бу тармакка яңача карарга, үзенең йомшак һәм көчле якларын белергә, безнең уңышлы тәҗрибәләрне тәкъдим итәргә һәм Россиянең башка төбәкләреннән һәм дөньяның башка илләреннән коллегаларыбыз тәҗрибәсен кулланырга мөмкинлек бирде.

Хөрмәтле китапханә хезмәткәрләре, мәдәни мирасны саклау, уку һәм белем алу буенча хезмәтегез өчен ихлас рәхмәтемне белдерәм. Сезгә нык сәламәтлек, бетмәс-төкәнмәс энергия һәм хезмәтегездә уңышлар телим.

Хөрмәт белән, Татарстан Республикасы мәдәният министры Ирада Әюпова