«Рай под матерей»: Кыргызстанның яңа картинасын «Мир» кинотеатрында күрсәттеләр

2024 елның 12 апреле, җомга

1 апрель көнне "Мир" кинотеатрында режиссер Руслан Акунның "Аналарның аяк астында Рай" сәнгать фильмының махсус күрсәтелүе булды.

Чараның мәртәбәле кунаклары - ТР мөселманнары Диния нәзарәте башлыгы, Татарстан мөфтие Камил Сәмигуллин, ТР Дәүләт Советының Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты рәисе урынбасары Людмила Рыбакова, ТР мәдәният министры урынбасары Дамир Натфуллин, Казан шәһәре Башкарма комитетының Мәдәният идарәсе башлыгы Азат Абзалов, РФ Мөселманнары ассоциациясе президенты Айдар Шаһимәрдәнов, "Татарстан Республикасы кыргызларының милли-мәдәни автономиясе" төбәк иҗтимагый оешмасы рәисе Бейшенбек Мөхбетов, РФ Үзәк федераль округындагы КР сәүдә-сәнәгать палатасы вәкиле Нурбәк Атаканов булды.

Махсус показда шулай ук Генераль консуллар: Эрик Бейшембиев (Кыргызстан), Угур Йылмаз (Төркия), Сергей Сюч (Венгрия), Ерлан Исхаков (Казахстан), Давуд Мирзахани (Иран), Гуйч Гәрәев (Төрекмәнстан) һәм атташе Эркин Ташмөхәммәдов (Үзбәкстан) булды.

Кинолентаны Кыргызстанның Казандагы генераль консулы Эрик Бейшембиев тәкъдим итте: «Беренче чиратта, безнең гаҗәеп картинаны карау өчен вакыт бүлеп биргәннәре өчен тамашачыларга рәхмәт белдерәсем килә. Бу фильм Төркиядә яшәүче Кыргызстан режиссеры тарафыннан төшерелгән. Руслан Акун зур мәктәп үтте, Голливудта укыды. Кинолента безнең ил өчен әһәмиятле. Кыргызстанда һәм Казахстанда фильм инде бик күп җылы бәяләмәләр алды. Барлыгы дүрт көн эчендә прокат миллион доллардан артык акча җыйды ".

Сәламләү сүзләре белән чыгыш ясап, чара кунакларын Ураза бәйрәме белән Татарстан Республикасы мәдәният министры урынбасары Дамир Натфуллин котлады: «Оештыручыларга изге ай тәмамланганнан соң әлеге искиткеч фильмны беренчеләрдән булып күрү мөмкинлеге биргәнегез өчен ихлас рәхмәтемне белдерәм. Бүген залда хөрмәтле кунаклар - генераль консуллар катнаша. Гомуми әһәмиятле тантаналарда без бергә булу безнең өчен бик мөһим. Мин ышанам, мондый мәдәни программалар киләчәктә мәдәният өлкәсендәге дустанә мөнәсәбәтләребезнең нигезе һәм нигезе булыр".