«Крутушка.Дети» Бөтенроссия этномәдәни сменасы язгы заездга заявкалар кабул итә

2024 елның 8 апреле, дүшәмбе

28 апрельдән 4 майга кадәр “Байтик” сәламәтләндерү-белем бирү комплексында 7 яшьтән 17 яшькә кадәрге укучылар өчен яңа укыту программасы узачак.

Театр, традицион кухня, этнохореография, фольклор вокалы, музыка, һөнәрчелек сменаның төп юнәлешләре булачак.

Смена остазлары арасында Мәскәүдән "Галимнәр аюы" фольклор-музыка театры җитәкчеләре Андрей һәм Сима Пронькиннар. Балаларны төрле жанрларда берьюлы берничә әкият куелышы көтә. Балалар дөнья халыкларының рәсем сәнгате белән танышачак, үз куллары белән иллюстрацияләр һәм реквизитлар ясаячак, җырлаячак, уйнаячак, күләгәләр театрын күрсәтәчәк!

Олег Ольхов - "Кремлëвская Кухня" Мәскәү кулинар студиясенең шеф-повары һәм "Спас" телевидение алып баручысы - чын рус мичендә ризык әзерләү буенча кулинар мастер-класслар сериясе, шулай ук заманча көнкүреш шартларында традицион рус кухнясы буенча мастер-класслар үткәрде.

Смена катнашучыларын халык музыка коралларының төрлелеге белән танышу, аккомпанементның җырлауга, биюгә һәм театр тамашасына практикасы Пензадан "Странники" этнотөркеме лидеры Виктор Климов җитәкчелегендә көтә.

Ритм хисе үсеше, корпусның һәм кулларның куелышы, импровизация, ялгыз бию һәм Көньяк, Көнбатыш һәм Төньяк Россиянең парлы-көнкүреш биюләре - болар барысы да Череповецтан этнохореограф Михаил Толмачев белән дәресләр программасында. Җыр аппараты эше теориясен өйрәнергә, сулау куелышы өстендә эшләргә, җырлаганда тән күренешләрен салдырырга, дикцияне балалар фольклор вокалы буенча Вера Толмачева белән дәресләрдә үзләштерә алачак.

“Крутушка.Дети” алмашынуы Татарстанның матур табигый почмагында урман Зәңгәр күлләре һәм Казансу елгасы буенда уза. Төп дәресләрдән тыш, балалар вакытны саф һавада уздыралар, атларда шуалар, халык уеннарында уйныйлар, тегүдән алып балчык белән эшләүгә кадәр төрле һөнәрләр белән шөгыльләнәләр.

Катнашырга теләсә кайсы юнәлештәге балалар иҗат коллективлары да катнаша ала. Смена Россия Федерациясе Мәгариф министрлыгының чаралар исемлегенә керә, смена кысаларында узган йомгаклау вакыйгаларында җиңүчеләр һәм призёрлар дәүләт мәгълүмат ресурсына (ГИР) кертелә.

Тулырак мәгълүмат һәм теркәлү: https://baytik-kazan.ru/obrazovatelnye-smeny/krutushka-deti-april-2024/

Смена битләре: https://vk.com/krutushka.deti

Оештыручылар: Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы, Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы ярдәмендә “Мәгарифтә мәгълүмати технологияләр үзәге” ҖЧҖ.