Татарстанда Башкортостан Республикасы Дәүләт академия симфоник оркестры гастрольләре уза

2024 елның 5 апреле, җомга

Башкортстан Республикасы Дәүләт академия симфоник оркестрының беренче концерты Татарстан Республикасы шәһәрләре буенча гастрольләр кысаларында Казанда С.Сәйдәшев ис. ГБКЗда узды.

Башкортстан Республикасының Дәүләт академия симфоник оркестры 5 апрельдә 18:30 сәгатьтә Яр Чаллыдагы Орган залы сәхнәсендә һәм 6 апрельдә 17:00 сәгатьтә С.Сәйдәшев исемендәге Түбән Кама музыка көллияте сәхнәсендә чыгыш ясаячак.

Импрессионистлар Клод Дебюсси («Море»ның өч симфоник эскизы) һәм Отторино Респиги («Пиния Рима» симфоник поэмасы), ә гастроль турның музыкаль ачышы Дмитрий Крюковның «Легенды древнего Урал» симфоник сагасы һәм Оркестр белән декларациясез Концертның яңа әсәрләре булачак.

Солист - атаклы кларнетист, Башкортостан Республикасының халык артисты, Башкортостан Республикасы Дәүләт оркестры генераль директоры, Ш.Бабич исемендәге Дәүләт премиясе лауреаты һәм С.Юлаев чыгыш ясаячак. Россиянең иң кирәкле кларнетчыларыннан берсе, Мәскәү дәүләт академия филармониясе программалары солисты. Buffet Crampon брендының Россиядәге илчесе.

Дишерижерлык пульты артында Башкортстанның атказанган артисты, РБ Дәүләт академия симфоник оркестрының баш дирижёры, С.Юлаев исемендәге Дәүләт премиясе лауреаты, Геннадий Рождественский һәм Валерия Полянский тәрбияләнүчесе Дмитрий Крюков булачак.

Апрельнең зур гастроль туры быел инде дүртенче тапкыр уздырыла: РБ башлыгы Радия Фәрит улы Хәбиров ярдәме белән Башкортстан Дәүләт оркестры Россия төбәкләрендә иҗат дуслыгы традицияләрен ныгытуны дәвам итә, республиканың академик музыкасын илнең иң танылган сәхнәләрендә уңышлы тәкъдим итә.