Федерация Советында Идел буе халыклары костюмнары күргәзмәсе ачылды

2024 елның 2 апреле, сишәмбе

Татарстан Республикасында 2023 елда Милли мәдәниятләр һәм традицияләр елын үткәрү кысаларында Татарстан Республикасы башлыгы Р.Н. Миңнеханов ярдәме белән «Идел буе халыкларының традицион костюмы» тарихи-этнографик проекты уңышлы гамәлгә ашырылды.

Проект Татарстан Республикасының республика, муниципаль, авыл һәм мәктәп музейлары фондларын, шәхси коллекцияләрне беренче тапкыр комплекслы тикшерергә мөмкинлек бирде.

Проект өстендә эшләүдә Идел буеның төрле төбәкләреннән әйдәп баручы галимнәр, тикшеренүчеләр һәм җәмәгать эшлеклеләре катнашты. Проектның фәнни җитәкчесе - Е.Г. Гущина, К.б., Татарстан тарихы, Казан университетының антропология һәм этнография кафедрасы доценты, Татарстан Республикасының атказанган мәдәният хезмәткәре.

Проектның фәнни консультантлары җитәкчелегендә халык мәдәнияте осталарының бергәләп эшләве һәм экспедицион чыгышлары нәтиҗәләре буенча, Казан Идел буенда XIX гасырның икенче яртысында - XX гасырның икенче яртысында яшәгән рус, татар, башкорт, мари, мордва, чуаш һәм удмурт шәһәр һәм авыл халкының традицион киемнәренең 29 уникаль костюм комплексы торгызылды.

Яңадан торгызылган кием Идел буе халыкларының традицион көнкүреш һәм йола-бәйрәм мәдәнияте үзенчәлекләрен күрсәтә һәм шул ук вакытта Россия халыкларын традицион рухи-әхлакый кыйммәтләр нигезендә берләштерә торган уникаль репрезентатив күргәзмә булып тора. Проектның мөһим нәтиҗәсе булып Идел буе халыкларының туган телләрендә традицион киемнәрен тасвирлап, оригиналь иллюстрацияләнгән каталогны чыгару торды.

Күргәзмә беренче тапкыр 2023 елда Казан Кремлендә тәкъдим ителде. Күргәзмәдә булганда, Татарстан Республикасы Президенты Рәис Р.Н. Миңнеханов проектны гамәлгә ашыру нәтиҗәләрен югары бәяләде һәм аны алга таба үстерү турында йөкләмә бирде. Күргәзмәнең 6 аенда Казан Кремлендә анда 36 меңнән артык кеше булган.

Тәкъдир итү үз эченә ала:

«XIX гасырның икенче яртысында - XX гасырның беренче яртысында Идел буе халыкларының традицион костюмы» күргәзмәсен ачу һәм эшләү; проект нәтиҗәләре һәм традицион рус, татар, чуаш, удмурт, мари, мордвалар һәм башкортлар костюмының иллюстрацияләнгән каталогын күрсәтү.

Проектны һәм чараларны оештыручылар: Татарстан халыклары Ассамблеясе һәм Дуслык йорты Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы белән берлектә.