«Хәзинә» Милли сәнгать галереясендә каллиграфия һәм Иран миниатюралары күргәзмәсе ачылачак

2024 елның 1 апреле, дүшәмбе

2 апрельдә 16:00 сәгатьтә Татарстан Республикасы ГМИИ «Хәзинә» Милли сәнгать галереясендә ике рәссамның - Реза Бард ас-Сама (Иран Республикасы) һәм Лира Сөләйман каллиграфиясе һәм Иран миниатюрасы күргәзмәсе ачылачак. Экспозиция Иран Республикасының Казандагы Генераль консуллыгы һәм Ибн Сина Фонды белән берлектә оештырылган, күргәзмә Рамазан аеның соңгы атнасында - мөселманнар өчен изге ай һәм Ураза бәйрәме алдыннан оештырылган. Ачылуга керү ирекле.

Реза Бадр ас-Сама (Иран, Исфахан, 25.11.1949) - рәссам-миниатюрист, сәнгать белеме докторы, рәсем сәнгатенең халыкара фестивальләрендә җиңүче. Аның пумалалары Хафиз, Җәләлетдин Руми, Баба Тахер, Парвин Этесами һ.б. шагыйрьләрнең шигъри җыеннарына карый.

Реза Бадр ас-Сама рәсем сәнгатенә 45 ел багышлады, 300 дән артык сәнгать күргәзмәсендә катнашты, шуларның 25 е - шәхси күргәзмәләрдә. Рәссам - Исфахан сәнгать, дин һәм цивилизация университеты укытучысы, 2017 елда ул ИРИ Мәдәният һәм Ислам юнәлеше министрлыгыннан сәнгать өлкәсендә югары дәрәҗә алды. 2019 елда илнең "Иң яхшы рәссам-һөнәрче" дип аталган.

Ираннан читтә һәм аның эчендә 50дән артык шәхси күргәзмә һәм 400 дән артык коллектив күргәзмә оештыруда катнашты (Франция, Италия, Германия, Төркия, Ливан, Босния һәм Герцеговина, Берләшкән Гарәп Әмирлекләре, Грузия, Төрекмәнстан, Сенегал).

Рәссам - Изге Коръән шигырьләре һәм тарихы, чиста имамнар тормышы, җәмгыять проблемалары темасына нәфис әсәрләр авторы, шулай ук Иранның бөек шагыйрьләре (Хафиз, Саади, Мовлана, Фирдәүси, Хәйям, Тахер Баба) шигырьләренә картиналар коллекциясе авторы. Эшләрнең күпчелек өлеше музейларда һәм төрле илләрнең шәхси коллекцияләрендә саклана.

Сөләйман Лира Флюровна. Рәссам-декоратор - Дәүләт Думасы каршындагы Мәдәният Советы әгъзасы, "Родословия йорты" проектына нигез салучы һәм милекче, җәмәгать эшлеклесе, эшмәкәр.

Халыкара премиянең региональ этабы җиңүчесе МыВместе «Җаваплы Бизнес» номинациясендә 1 урын 2023.