ТР Милли музеенда «Музыка һәм әкият дөньясында» халыкара фестиваленең гала-концерты була

2024 елның 22 марты, җомга

25 мартта Татарстан Республикасы Милли музеенда «Музыка һәм әкият дөньясында» халыкара фестиваленең гала-концерты була. Һөнәри музыкантлар белән бер сәхнәдә яшь башкаручылар - фестивальдә катнашучылар чыгыш ясаячак.

«Музыка һәм әкият дөньясында» халыкара фестивале Казанда 18-26 март көннәрендә уза. Фестивальне оештыручы - "Ренессанс" оркестры. Проект авторлары - Анастасия һәм Лидия Илюшкиннар - фестивальне 2005 елдан бирле үткәрәләр.

«Казан - төрле халыклар, диннәр һәм мәдәниятләр тату һәм тату яши торган шәһәр. Халык һәм авторлык әкиятләре гыйбрәтле һәм еш кына әхлакый принциплар буенча охшаш, «яхшы - начар», «дөрес - дөрес түгел», «яхшылык - явызлык» категорияләрен аңлау. Фестивальдә музыкаль һәм нәфис әкиятләргә иллюстрацияләр тәкъдим итәчәкләр, бу яшь катнашучыларның иҗади осталыкларын һәм хыялларын тормышка ашыру өчен зур киңлек. Яхшы хыяллар башкарылырга тиеш бит! "- ди Анастасия Илюшкина, "Ренессанс" оркестрының дирижеры һәм сәнгать җитәкчесе.

Гала-концертта дөньяның төрле халыкларының солистлар һәм ансамбльләр башкаруында камера музыкасы яңгыраячак, шул исәптән Ираннан. Шулай ук XX гасырның Татарстан композиторлары Салих Сәйдәшев, Мансур Мозаффаров музыкасы, Александр Пушкин һәм Муса Җәлилнең әдәби әсәрләре. Концертта катнашучылар - балалар музыка һәм сәнгать мәктәпләре укучылары, һәм, әлбәттә, «Ренессанс» оркестры.

"Бу бик зур могҗиза - балаларда гүзәллеккә омтылыш күрү, матурлык булдыру теләге һәм шундый зур чарада катнашу. Бу иҗади юнәлештә алга таба баруның мәгънәсе, алар шөгыльләнгән эшнең - сәнгать һәм мәдәният - бу кызык, дөрес һәм бик яхшы, аларның шөгыле шатлык китерә һәм дөньяны яхшырак итә! "- дип ышана "Ренессанс" оркестры директоры Лидия Илюшкина.

Концерт 16.00 сәгатьтә башлана. Керү - музейга билет буенча.