С.Сәйдәшев исемендәге Зур концертлар залында «Кави-Сәрвәр» операсының премьерасы узды

2023 елның 13 феврале, дүшәмбе

11 февраль Казанда Нәҗип Җиһанов исемендәге татар музыкасы «Мирас» VIII фестивале кысаларында Татарстан Республикасы Дәүләт академик симфоник оркестры башкаруында (сәнгать җитәкчесе Александр Сладковский) һәм Татарстан Республикасы Дәүләт камера хоры башкаруында «Кави-Сәрвәр» операсының концерт премьерасы узды: Миләүшә Хәйруллина музыкасы, Айдар Әхмәдиев либреттосы, дирижер-куючы Айрат Кашаев, режиссер-куючы Илгиз Зәйниев, рәссам Сергей Скоморохов.

Солистлар: Артур һәм Эльза Исламовлар, Миләүшә Тәминдарова, Денис Хан-Баба, Рөстәм Әсаев, Любовь Добрынина, Илүсә Хуҗина, Айсылу Нуруллина, Кәрим Галиев, Айгөл Гардисламова, Илгиз Мөхетдинов.

Зал аягүрә басып опера башкаручыларына һәм музыкантларга кул чапты, яшь һәм гаҗәп талантның көчле дулкынына, гаҗәеп энтузиазмга һәм көйләнгән иҗади ансамбльләрне алкышлады.

Опера «Мирас» фестиваленең искиткеч матур вакыйгасы булды, ул спектакльне иҗат итү, фикерләү, хезмәттәшлек, амбициоз, осталык, профессионализм дәрәҗәсен югары бәяләде.