Будда фигуралары һәм корбан чалу касәсе: Казан Николай Катановның яңа күргәзмәсендә Көнчыгышны күрәчәк

2022 елның 22 сентябре, пәнҗешәмбе

29 сентябрь Татарстан Республикасы Милли музеенда «Николай Катанов: Көнчыгышка юл» күргәзмәсе ачыла. Бу быел дүртенче, "Казан коллекционерлары" циклыннан соңгы күргәзмә. Ул бөек шәрык галиме тууына 160 ел тулуга багышланган.

Николай Катанов - Казан университеты һәм Казан руханилар академиясе профессоры, Казан шәһәр музееның тарих-этнография бүлеге директоры-попечителе, күренекле этнолог һәм көнчыгыш белгече.

Данлыклы һәм күренеклелек Көнчыгышка экспедицияләр нәтиҗәсендә килгән. 4 ел дәвамында ул Көньяк Себер (Хакасия, Тыва, Бурятия), Джунгария һәм Көнчыгыш Төркестан (Кытайның төньяк-көнбатышында хәзерге Синьцзянь провинциясе) буйлап сәяхәт иткән.

«Николай Катанов: Көнчыгышка юл» күргәзмәсе экспедициядә җыелган предметларны тәкъдим итәчәк. Алар якут, бурят, кыргыз, уйгыр, калмык, монгол, чуаш, мари һәм башка халыкларның көнкүреш һәм мәдәният традицияләре белән таныштырачак.

Аның биографиясе һәм фәнни эшчәнлеге белән бәйле документлар, Катановның Татарстан Республикасы Дәүләт архивы фондларында саклана торган сәяхәте турындагы көндәлекләре беренче мәртәбә экспонатлаштырыла.

Күргәзмә  14.00 сәгатьтә ачыла. Күргәзмә 5 декабрьгә кадәр дәвам итәчәк, музей билетлары буенча керергә мөмкин булачак. Аны Пушкин картасы белән дә карарга була.