2021 елда Г.Тукай исемендәге Татарстан Республикасы Дәүләт Премиясен алу өчен хезмәтләрне кабул итү дәвам итә

2021 елның 14 гыйнвары, пәнҗешәмбе

«Татарстан Республикасының Габдулла Тукай исемендәге Дәүләт премиясе турында Нигезләмә" нигезендә 2020 елда Г.Тукай исемендәге Дәүләт премиясен алуда әсәрләр туплау турында тәкъдимнәр кабул ителә. Материалларны 15 февральгә кадәр тапшырырга мөмкин.

Премия иң күренекле, иҗтимагый популярлык алган, милли мәдәният үсешенә зур өлеш керткән, автор әсәренә, яңалыкка һәм оригиналь әдәбият һәм сәнгать әсәрләренә (сынлы, музыка, театр, эстрада-цирк, кино, архитектура һәм шәһәр төзелеше), югары һөнәри осталык дәрәҗәсе белән аерылып торган, шулай ук сәнгать һәм әдәбият белеме өлкәсендә күренекле фәнни тикшеренүләргә өлеш керткәне өчен бирелә.

Татарстан Республикасының Габдулла Тукай исемендәге Дәүләт премияләренә кандидатлар түбәндәге документлар һәм материалларны тапшыралар:

Татарстан Республикасының Габдулла Тукай исемендәге Дәүләт премиясенә кандидатлардан гариза;

кандидатны (кандидатлар) тәкъдим итү турында коллегиаль орган карары - Татарстан Республикасы иҗади берлеге яисә тиешле коллегиаль идарә органнары тарафыннан тәкъдим ителгән очракта;

хезмәтнең тасвирламасы;

Татарстан Республикасының Габдулла Тукай исемендәге Дәүләт премиясен алуга тәкъдим ителә торган эш;

Татарстан Республикасының Габдулла Тукай исемендәге Дәүләт премиясенә тәкъдим ителгән эш авторының иҗади өлеше турында белешмә, анкета белешмәләре;

кандидатның (кандидатларның) Габдулла Тукай исемендәге Татарстан Республикасы Дәүләт премиясенә дәгъва кылучыларга авторлык эшенең иң мөһим элементлары (фотографияләр, сызымнар, аудио - һәм видеоязмалар, репродукция һ.б.) турында күзаллау бирүче өстәмә материаллар дәгъва кылучы (эзләүчеләр) теләге буенча җибәрелә.

Татарстан Республикасы министрлыклары һәм ведомстволары, шулай ук мәдәният һәм сәнгать учреждениеләре Татарстан Республикасы мәдәният министрлыгы, предприятиеләр, фәнни учреждениеләр, югары уку йортлары, иҗтимагый берләшмәләр аша тәкъдим ителгән эшләр һәм әсәрләр характерына туры килә торган юнәлешләр буенча үз тәкъдимнәрен кертә алалар.

Тәкъдимнәр түбәндәге адрес буенча кабул ителә: Казан шәһәре, Пушкин ур., 66/33, Татарстан Республикасы мәдәният министрлыгы, 114 кабинет, тел. 264-74-73 (Чемерисова Елена Юрьевна).