«Казан Адмиралтействосы: Россия флоты даны» күргәзмәсендә 4000дән артык кеше булды

2020 елның 25 ноябре, чәршәмбе

26 ноябрьдә «Казан адмиралтействосы: Россия флоты даны өчен» дип аталган күргәзмә ябыла. Экспонатлар Татарстан Милли музее фондларына кайтарылачак.

Күргәзмә 2019 елның 26 июлендә ачылды һәм Россия Хәрби-диңгез флоты көненә багышланган иде. Күргәзмә туристларны Казан адмиралтействосының тарихы һәм Татарстанда суднолар төзү традицияләре белән таныштырды; ул судноларны төзү, ремонтлау һәм саклау, шулай ук Казан, Түбән Новгород һәм Воронеж губерналарында корабель төзү нигезен булдыру өчен билгеләнгән була. Хезмәтчәнлек дәверендә ул чорда Казанда  400дән артык төрле тип суднолар төзелгән: мәсәлән, фрегатлар һәм бригалар, гардкоутлар һәм бомбардирлык корабльләре, галиотлар, люгерлар һәм гекботлар. Салкын һәм утлы корал коллекциясе дә, хәтта диңгезчеләр аеруча яраткан мушкетоннар кебек корал коллекциясе дә бирегә килүчеләрдә кызыксыну уятты.

Экспозициянең нигезен ТР Милли музее һәм Казанның ведомство музейлары коллекцияләре, Россия Дәүләт хәрби-диңгез флоты архивы, Россия Дәүләт борынгы актлар архивы фондларыннан документлар һәм планнар тәшкил итте.

Күргәзмәне 4000 нән артык кеше карады.