Каюм Насыйри музеенда «Гаилә традицияләре» күргәзмәсе ачылачак

2024 елның 26 сентябре, пәнҗешәмбе

3 октябрьдә 14:00 сәгатьтә Каюм Насыйри музеенда, Татарстан Республикасы Милли музее филиалында Гаилә традицияләре» күргәзмәсе ачылачак.

Чара Гаилә елы кысаларында уздырыла һәм «Мәдәният» һәм «Демография» милли проектларының максатларына һәм бурычларына туры килә.

Күргәзмәдә XX гасыр татар чигүе үрнәкләре, О. А. Тавринаның «Девушка татарка», «Бабай» и «Крестьянка татарка» хезмәтләре күрсәтеләчәк.

Игътибар үзәгендә - җәмгыять нигезе буларак, үзара мәхәббәт, ышаныч һәм кайгырту гәүдәләндерә торган гаилә.

Күргәзмә тамашачыларга татар һәм төрки халыкларның гаилә традицияләрен тирәнрәк белү мөмкинлеге бирәчәк, аерым алганда, хатын-кызлар линиясе буенча буыннан буынга тапшырыла торган күп гасырлык оста чигү турында.

Традицияләр гаилә төеннәрен формалаштыруда төп рольне уйный. Алар һәр гаилә өчен уникаль булырга мөмкин, әмма шулай ук халыкның мәдәни мирасының байлыгын чагылдыралар.

Ачылу тантанасы 14:00 дә башлана, күргәзмәгә керү билеты һәм Пушкин картасы буенча кекркп була. Ул 20 ноябрьгә кадәр эшли.

Каюм Насыйри музее - Казан, Париж Коммунасы ур., 35.