Талдан җиһазлар, Себер тракты һәм иң яхшы тракторчы: Казанда Балтач районы мәдәнияте көне узды

2024 елның 13 сентябре, җомга

Казанда «Татарстанның мәдәни башкаласы» конкурсы кысаларында Балтач районының мәдәни программасы тәкъдир ителде.

«Чулпан» мәдәният үзәге каршындагы мәйданда кунакларны Балтач районы җитештерүчеләре һәм фермерлары җитештерә торган продукция ярминкәсе каршы алды.

«Чулпан» мәдәният үзәге фойесында кунаклар Балтач районының халык-сәнгать һөнәрләре осталары эшләнмәләре күргәзмәсе белән таныша алды. Анда кулдан ясалган комганнар, сандыклар, чигелгән сөлгеләр, салфеткалар, алъяпкычлар, намаз өчен келәмнәр ителде. Монда ук хатын-кызлар гына түгел, ир-атлар да, агачтан ясалган эшләнмәләр, агачтан үрелгән кәрзиннәр, татар һәм удмурт күкрәк бизәнү әйберләре һәм башкалар тәкъдим ителде.

Шунда ук Себер тракты һәм Муса Җәлил тарихы музеен тәкъдир иттеләр: Себер тракты юлы турыдан-туры Карадуган авылы үзәге буйлап узды. Биредә үк трактның иң озын кисемтәсе - ике чакрым озынлыктагы булыж күпере сакланган.

Балтач районы Мәдәният көннәре үзешчән иҗат коллективлары һәм Балтач районының аерым башкаручылары катнашында “Буыннардан күчкән якты мирас” дип исемләнгән бәйрәм концерты белән тәмамланды.