Татар каллиграфиясе дөньясы белән Каюм Насыйри музееның яңа күргәзмәсендә танышырга була

2024 елның 23 июле, сишәмбе

24 июльдә Каюм Насыйри музеенда, Татарстан Республикасы Милли музее филиалында, совет һәм Россия рәссам-каллиграфы Нәҗип Наккаш хезмәтләрендә «Ул караңгылыкта ут кабызды» күргәзмәсе ачылачак.

Нәҗип Наккаш шәмаил традицияләрен яңартучы иң беренче рәссам-каллиграф. Авторның әсәрләре милли колорит, үзенчәлекле бизәкләр, татар халкының бизәкләре белән тулган.

Төп өлешне Габдулла Тукай шигырьләре өзекләре, XIX-XX гасырлардагы күренекле эшлеклеләр һәм мәгърифәтчеләр цитаталары алып тора.

Шиһабетдин Мәрҗани белән Каюм Насыйрига багышланган шамаилләр аерылып тора. Үзәк урын 1884 елгы «Әдәбият буенча әңгәмәдәшләр өчен җимешләр» әдәби әсәреннән Каюм Насыйри сүзләре белән шамаилгә бирелде.

Авторның осталыгы - каллиграфия сәнгате һәм татар халкының милли мәдәнияте гармонияле берләшкән кабатланмас формалар тудыруда.

Нәҗип Наккаш - Совет һәм Россия әдәбиятчысы, рәссам-каллиграф, Атказанган сәнгать эшлеклесе, Татарстан Республикасы Рәссамнар берлеге әгъзасы, халык сәнгать һөнәрләре һәм кәсепләре палатасы әгъзасы, Россия Федерациясе каллиграфлар милли берлеге әгъзасы.

Күргәзмәгә 31 августка кадәр керү билеты буенча һәм Пушкин картасы буенча кереп була.