Татарстанлылар Россия Банкының Татарстан буенча бүлекчәсе музеена экскурсиягә эләгергә мөмкин

2024 елның 10 июле, чәршәмбе

Музей 1914 елда төзелгән тарихи бинада урнашкан. Кунаклар аның төзелеш тарихы белән таныша, W.Moeller сәүдә маркасының антиквар сейфына карый һәм аның ышанычлылыгының һәм янмаучанлыгының нинди ысуллар белән ирешелгәнен күрә алачак. Шулай ук килүчеләр Дәүләт банкына ни өчен элек хатын-кызларны кабул итмәгәннәрен, аларны телефон барышнялары дип атаганнарын һәм башка бик күп кызыклы фактлар булуын белә.

Музей экспозициясендә Россия империясенең алтын запасы тарихы аерым урын алган. Нәкъ менә әлеге бинаның хәзинәләрендә 1918 елда аның шактый өлеше булган. Кунакларда XIX гасыр ахыры - XX гасыр башы Дәүләт банкының архив документлары буенча эшләнгән алтын кладовой макетын җентекләп карау мөмкинлеге булачак.

Музейда Татарстан Республикасы һәм Казанга багышланган истәлекле тәңкәләр коллекциясе тәкъдим ителгән.

Республика халкы һәм кунаклары өч экскурсиянең берсен сайлап ала һәм алдан язылу буенча бушлай музейга килә ала.