«Алтын Мөнбәр» XX Казан халыкара кинофестивале кысаларында Халыкара кинопроектлар питчингында катнашу өчен гаризалар кабул итү башланды

2024 елның 4 июле, пәнҗешәмбе

1 июльдән Халыкара кинопроектлар питчингына гаризалар кабул итү башланды, ул «Алтын Минбар» XX Казан халыкара кинофестивале кысаларында бишенче тапкыр узачак. Төп приз - 500 мең сум өчен көрәшергә теләүчеләр заявканы 12 августка кадәр бирергә өлгерергә тиеш (шул исәптән Мәскәү вакыты буенча 23:59 га кадәр).

Питчинг халыкара эксперт советы алдында кинопроектларны (сценарийлар/сценар заявкалар - синопсислар) ачыктан-ачык тәкъдир итү һәм яклау булып тора. Казан кинофестивале кысаларында беренче тапкыр питчинг 2019 елда үткәрелде. Питчингта катнашуга "Тулы метражлы уен киносы" категориясендә инглиз һәм рус телләрендә заявкалар һәм сценарийлар, синопсислар һәм тулы метражлы уен фильмнары сценарийлары кабул ителә. Катнашу шартларының берсе - проект, һичшиксез, Татарстан Республикасы белән копродукциядә булырга тиеш.

Питчингта катнашу бушлай, моның өчен https://kazan-mfmk.com/pitch/ сайтында гариза тутырырга кирәк. Һәр заявкада бер проект булырга тиеш. Гаризалар 12 августта кабул ителәчәк, шуннан соң кимендә 10 проектны үз эченә алган шорт-лист формалашачак. Питчинг кысаларында ачык яклау Казан дәүләт мәдәният институты территориясендә кино фестивале уздыру чорында узачак. Проектларны яклауда шәхсән булу да, online катнашуы да мөмкин.

Питчингның җиңүчесе 500 мең сумлык приз ала. Шулай ук приз буларак проектларга продюсерлык итү, аларны Россиянең һәм чит илләрнең әйдәп баручы кинематографистларыннан тормышка ашыруның төрле этапларында ярдәм итү, киноҗитештерү өлкәсендә хезмәт күрсәтүнең төрле төрләренә бушлай яисә ташламалар бирү каралган.

Питчингны уздыру урыны белән биредә танышырга була: https://kazan-mfmk.com/news/news/polozhenie-o-provedenii-pitchinga-kinoproektov-ramkakh-xx-kazanskogo-mezhdunarodnogo-kinofestivalya/