Югары Ослан районында “Уйна, гармун, Соболевское!” халык иҗаты район фестивале була.

2024 елның 27 июне, пәнҗешәмбе

29 июнь көнне Югары Ослан районының Соболевское авылында «Уйна, гармун, Соболевское!» район халык иҗаты фестивале узачак. Зөянең бик матур ярында оештыручылар гармунчылар, баянчы, аккордеончылар, тальянчылар, ялган сөйләүчеләр, үз районнарындагы торак пунктлардан гына түгел, бөтен республикадан вокаль коллективлар каршы ала. Проект мәдәни инициативаларның Президент фонды ярдәмендә гамәлгә ашырыла.

Әлеге фестиваль - үзеңне һөнәри яктан күрсәтү мөмкинлеге генә түгел, ә авыл тирәнлеге мәдәнияте, гореф-гадәтләре һәм традицияләре белән танышу ысулы да ул. Һәм, әлбәттә, туризм өчен мөмкинлекләр күп булган табигать матурлыгына сокланырга.

Фестивальдә ул, сәламәтлек торышы буенча төп бәйрәмгә килә алмаган, аеруча хөрмәтле һәм хөрмәтле кешеләр яшәгән урында тукталышлар белән урам буйлап гармонистларның костюмлы йөрешеннән башлана.

Фестивальдә катнашучыларны һәм кунакларны руслар, татар һәм чуаш милли хуҗалыклары көтә, “Тере чишмәләр” дигән декоратив-гамәли иҗади киң ярминкә оештырыла, анда Югары Ослан гына түгел, республиканың башка районнары һәм шәһәрләре дә катнаша. Шулай ук традицион милли ризыклар дегустациясе уза. Балалар мәйданчыгында балалар "Игровушка - Забавушка" проектын гамәлгә ашыру кысаларында "Безнең әбиләр һәм бабайлар нинди уеннар уйнады" уен калейдоскобында катнаша алачак. Ә «Чайная поляна»да авыл халкы һәм кунаклары самовар чәйләре белән сыйлана алачак.

Шулай ук бәйрәмдә эшләячәкләр:

- «Уйна, гармун!» рәсем конкурсының конкурс эшләре күргәзмәсе;

- баяннар, гармуннар, аккордеоннар, шау-шулы уен кораллары күргәзмәсе;

- якты тематик фотозоналар.

Гармунчылар, үзешчән талантлар һәм профессионалларның зур концерты төрле уеннар, җырлар, такмаклар һәм массакүләм биюләр белән үрелеп барачак, ә ахырдан иҗади коллективлар зур әйлән-бәйлән әйләнәчәк.

Мондый чаралар үткәрү «Иҗади кешеләр» һәм «Мәдәният» милли проектының максатларына һәм бурычларына туры килә.