Татарстан киносы көннәре Марий Эл Республикасында узачак

2024 елның 25 июне, сишәмбе

3 һәм 4 июльдә Марий Эл Республикасында Федераль Сабантуй кысаларында Татарстан киносы көннәре узачак.

Төп бәйрәм чаралары һәм спорт ярышлары 5 һәм 6 июльдә Медведев ипподромы мәйданчыгында узачак. Якынча мәгълүматларга караганда, республикага Россиянең 72 төбәгеннән 500дән артык делегат киләчәк.

Кунаклар өчен зур мәдәни программа әзерләнә. Шул исәптән Татарстан производствосы фильмнарын күрсәтү. ТР "Татаркино" дәүләт бюджет мәдәният учреждениесе соңгы еллардагы иң яхшы киноленталарны сайлап алды. Картиналар «Медведево» кинозалында (Медведев районы, Медведево шәһәр тибындагы поселогында, Совет ур., 23) күрсәтеләчәк.

3 июльдә - "823 нче чакрым" - сирәгрәк. И. Хафизов, А. Галиәскәров, 2023 ел, 73 мин.

Тулы метражлы нәфис кинолента татар әдәбияты классигы Әмирхан Еники мотивлары буенча төшерелгән. «823 нче километр» - авторның өч новелласын берләштергән тарих: «Матурлык» («Матурлык»), «Кем җырлады?» “Кем җырлады?” һәм “Бер сәгатькә”. Фильмда заманча яшьләрнең дөнья кабул итүендә буыннар элемтәсен югалту һәм "кече Ватан" ның мөһимлеге проблемалары күтәрелә.

4 июльдә - "Тарлан" - сирәгрәк. Ю. Захарова, 2021 ел., 79 мин.

Татар әдәбияты классигы Галимҗан Ибраһимовның «Алмачуар» әсәре мотивлары буенча төзелгән Татарстан Республикасы һәм Казахстан Республикасы уртак проекты. Кинолентада авыл малае Закирның һәм Тарлан исемле колынның ихлас һәм мәңгелек дуслыгы тарихы сөйләнә.

Сеанслар 18:00 сәгатьтә башлана. Татарстан киносы көннәрен күрсәтү билетларын түбәндәге сылтама буенча алырга була: https://12kino.ru/medvedevo/soon#/