Татарстанда «Элбэдэн» Бөтенроссия тарихи реконструкция фестивале узды

2024 елның 24 июне, дүшәмбе

2024 елның 22-23 июнендә Брест крепостеның соңгы сакчысы Петр Михайлович Гавриловның туган ягында Питрәч районының Альвидино авылында «Элбэдэн» тарихи реконструкция VI фестивале узды.

Советлар Союзы Герое батырлыгы турында, оборонаны өземтә тоткан солдатларның батырлыгы турында Татарстаннан һәм илнең иң якын төбәкләреннән 12 000 кунак белгән.

Россия Федерациясенең төрле төбәкләреннән, шулай ук якын чит илләрдән хәрби-тарихи клубларның 350 реконструкторы катнашында өч тарихи реконструкция уздырылды. Хәтер һәм кайгы көнендә - 22 июньдә иртәнге 4:15 тә - Мёша елгасы ярында сугыш башлануның беренче сәгатьләрен реконструкцияләү, Көнбатыш Буг елгасы Вермахты гаскәрләрен кичү һәм Брест крепостеның йокыга талган гарнизонына һөҗүм булды. Иртәнге сугыштан соң һәлак булган яклаучылар истәлегенә "Хәтер шәме" акциясе оештырылды. Йөзләрчә җемелдәп торган утлар гарнизон халкының батырлыгын, аларның фидакарьлеген һәм Ватанга тугрылыклы булуын искә төшерә башладылар. Беренче тапкыр Беларуссияне азат итү буенча Кызыл армиянең иң масштаблы һөҗүм итү операциясе - 1944 елда - "Багратион" операциясе күрсәтелде, аның 80 еллыгын безнең ил 23 июньдә билгеләп үтте.

19 интерактив мәйданчык эшләгән вакытта фестиваль кунаклары төрле хәрби белгечлекләр: элемтәчеләр, радистлар, саперлар, медицина хезмәткәрләре, кыр почтасы, 1941 елның 22-29 июнендә Брест шәһәре вокзалы оборонасында хезмәткәрләр роле, Бөек Ватан сугышы барышында милиция хезмәтенең әһәмияте һәм башкалар турында белделәр. Күчмә күргәзмәләр кунакларны Бөек Ватан сугышы кырларында табылган Татарстан Республикасы эзләүчеләре табылдыклары белән таныштырды. Казан танк училищесыннан заманча корал һәм Бөек Ватан сугышы чорындагы раритет корал күргәзмәләрен күрергә мөмкин иде.

Концерт мәйданчыгында музыка иҗатын яратучылар патриотик җыр башкаручыларның профессиональ чыгышлары белән хозурландылар. Тамашачылар Башкортстаннан "Голос" проектында катнашучыларның чыгышларын күрделәр, Пестрецов, Казан һәм Мәскәүдән иң яхшы тавышларны башкаруда патриотик композицияләр ишеттеләр. Сюрприз «Э.Т.А.И.М.» балалар рок-төркеме чыгышы булды, аның башкаруында барлык яраткан хәрби җырлар да яңа яңгыраш алды. Сәхнәдә фашист илбасарларына каршы көрәштә илебез халыкларының бердәмлеге турында тулы бер тарих җәелде.

"Җиңү Вальсы" мәйданчыгында профессиональ хореографлар хәрби вакытның төп биюенә өйрәттеләр. Шулай ук кунакларны «Казан утлары» рухи кавер-төркеме һәм Кызыл Байрак училищесының Жуков исемендәге Казан югары танк команда орденының рухи оркестры, Татарстан Республикасының халык артисты, подполковник Орехов Ян Владимирович каршы алды. Һәр теләүче безнең илнең махсус хәрби операциядә җиңүе эшенә үз өлешен кертте, “Серебряные волонтёры” иҗтимагый оешмасы белән бергә, кунаклар безнең сугышчылар өчен маскировка челтәрләре үрделәр.

Балалар өчен "Движение Первых" Питрәч бүлегеннән мастер-класслар булган зона эшләде, аның активистлары нәни кунакларга могҗиза һәм иҗатның гаҗәеп дөньясына чумарга ярдәм итте! Бергә алар акылга сыймаслык тематик эшләнмәләр ясаганнар, үзләрен Брест крепостеның 3D-моделен төзегәндә чын иҗатчылар итеп хис иткәннәр. Ә иң кыю һәм актив егетләр, каршылыклар полосасын үтеп, штык сугышы алып барырга өйрәнделәр, хәрби нечкәлекләр турында белделәр һәм Мосин винтовкасыннан атарга өйрәнделәр.

Фестиваль кысаларында Татарстан Республикасы муниципаль районнары командалары арасында спортның хәрби-гамәли төрләре буенча республика чемпионаты да узды. Советлар Союзы Герое Петр Михайлович Гаврилов истәлегенә багышланган ярышлар Яшьләр эшләре министрлыгы ярдәмендә узды. Беренче урынны - Арчадан, 2 урынны Питрәч районының Куюки авылыннан, 3 урынны - Әлмәттән.

Фестивальнең төп миссиясе - Бөек Ватан сугышы турындагы истәлек бер ел эчендә күмелергә тиеш түгел, ә безнең халыкның яшәү хокукын саклап калган тынычлык һәм гаделлек өчен көрәшкән геройлары онытылырга тиеш түгел.

Вакыйга Татарстан Республикасы Хөкүмәте, мәдәни инициативалар Президент фонды, “Беренчеләр хәрәкәте” РДМ, Татарстан Республикасы Питрәч районы башлыгы ярдәмендә узды.

Фестиваль турында бөтен нечкәлекләр - сайтта һәм ВКОНТАКТЕ төркемендә.