«Сәнгать яшәргә» мәдәни-агарту үзәге иҗат сезонын тәмамлый

2024 елның 23 июне, якшәмбе

«Сәнгать яшәргә» мәдәни-агарту үзәге иҗат сезонын тәмамлый һәм августка кадәр җәйге ялга китә. Финал аккорды опера һәм эстрада җырчысы Юрий Заряднов һәм аның хатыны пианистка Юлия Грехова (Санкт-Петербург) белән иҗади очрашу булачак. Ул 26 июньдә 18.30 сәгатьтә узачак.

Санкт-Петербургтан безнең кунаклар белән якынрак танышыйк.

ЮРИЙ ЗАРЯДНОВ - опера һәм эстрада җырчысы (бас), Карелия Республикасы Музыкаль театры солисты. Мариинский театрының чакырылган солисты. Бөтенроссия һәм халыкара конкурслар лауреаты.

«Опера барысына да», «Романтика романса», «Весна Романсов», «New opera world» кебек төрле музыкаль проектларда катнаша. Православие хезмәтләрендә чиркәү хоры солисты сыйфатында актив катнаша.

ЮЛИЯ ГРЕХОВА (фортепиано) - "Сириус" мәгариф үзәге концертмейстеры, Герцен исемендәге РГПУ һәм Санкт-Петербург Музыки йорты; халыкара конкурслар лауреаты.

Римский-Корсаков исемендәге Санкт-Петербург Консерваториясендә

Россиянең атказанган артисты В.В. Мищукта укыган. Россиянең атказанган артисткасы Е.С. Гаудасинская, Россиянең Халык артисты В.В. Ванеева, И.Д. Михайлова тәрбияләнүче. Төрле башкаручылар, композиторлар, иҗат коллективлары һәм оркестрлар белән нәтиҗәле хезмәттәшлек итә.

Юрий белән Юлия еш кына бергә чыгыш ясыйлар.

Шунысын билгеләп үтәргә кирәк, Юрий әби татар булган, шуңа күрә аның татар мәдәнияте һәм музыкасы белән кызыксынуы бар. Заряднов һәм аның хатыны репертуарында татар композиторларының әсәрләре дә бар.

Очрашуда без аларның иҗади юллары, театры, музыкасы, музыкантларның тормышы һәм башкалар турында сөйләшербез. Музыкантлар шәһәр һәм классик романслар, арияләр, классик эстрада әсәрләрен һәм халык җырларын башкаралар.

Сөйләшү буенча очрашу турында тулырак мәгълүмат

Иҗади гаиләләр белән очрашулар уздыру - "Яшәү сәнгате" проектының бер үзенчәлеге. Шулай итеп, пространствода Г.Камал исемендәге Татар академия театрының баш режиссеры, Россия Федерациясенең атказанган сәнгать эшлеклесе Фәрит Бикчәнтәев һәм Татарстанның халык артисты, Россиянең атказанган артисткасы Люция Хәмитова, Татарстанның атказанган артисты, Россиянең атказанган театры солисты Марат Гали һәм Россиянең атказанган артисты, «Золотая» милли театр премиясе лауреаты, К.С. Станиславский исемендәге Музыкаль театр солисты, В.И. Немирович-Данченко Ольга Гурякова белән очрашулар үткәрелде.