Бөтенроссия балалар Фольклориадасында катнашучылар “Журавли” акциясендә катнаштылар һәм “Бәхеткә каршы” цирк тамашасын карадылар

2024 елның 22 июне, шимбә

Бүген Казанда Татарстан башкаласында бу көннәрдә уза торган икенче Бөтенроссия балалар Фольклориадасын ябу тантанасы узды. Фольклориаданың соңгы көне “Журавли” акциясендә балаларның 22 июньдә билгеләп үтелә торган Хәтер һәм кайгы көненә багышланган катнашуы белән башланып китте. Фольклориадада катнашучылар Бөек Ватан сугышында күпмилләтле совет халкының батырлыгы турындагы истәлеккә 1418 кәгазь каракош әзерләделәр һәм аларны Татарстанның Апас, Биектау, Яшел Үзән һәм Лаеш районнарында, шулай ук Казан шәһәрендә сугышчан һәм хезмәт даны монументларына салдылар.

Аннары Татарстан районнарында яшь традицияләрне саклаучылар концертлары узды. Аерым алганда, Апас районында Көньяк һәм Төньяк Кавказ федераль округлары - Чечня, Дагыстан, Ингушетия, Адыгея, Кабарда-Балкария, Төньяк Осетия, Әстерхан, Ростов өлкәсе, шулай ук ЛНР, ДХР һәм Кырым коллективлары һәм башкаручылары чыгыш ясады.

Икенче Бөтенроссия балалар Фольклоридының ябылу тантанасы Казан циркында узды. Бөтенроссия балалар Фольклориадасында катнашучыларны сәламләп, фестивальне оештыручыларның берсе - Поленов исемендәге Дәүләт халык иҗаты йорты директоры, ЮНЕСКО эшләре буенча РФ Комиссиясе каршындагы матди булмаган мәдәни мирасны саклау буенча Россия комитеты рәисе Тамара Пуртова Татарстан җитәкчелегенә республикада Фольклориаданы оештырган өчен рәхмәт белдерде, шулай ук киләчәктә халык фольклоры һәм иҗаты балалар бәйрәме даими нигездә үткәреләчәген билгеләп үтте.

Исегезгә төшерәбез, беренче Бөтенроссия балалар Фольклориадасы 2022 елда Чабаксарда узды. Анда бөтен Россиядән 700 бала катнашты.

Татарстан мәдәният министрының беренче урынбасары Юлия Әдһәмова балаларга буяулар, хис-кичерешләр һәм кичерешләр өчен рәхмәт белдерде. “Үзебезнең милли традицияләребезне саклагыз һәм кадерләп трансляцияләгез”, - дип мөрәҗәгать итте ул бөтен Россиядән балалар фольклор, хореография, халык-җырчы һәм инструменталь ансамбльләренең яшь артистларына.

Тантаналы чара азагында Икенче балалар Фольклориадасында катнашучыларның барысы да истәлекле дипломнар белән бүләкләнде. Казан циркы әзерләгән “Бәхеткә каршы” су-цирк ревю балаларның халык иҗаты буенча киң колачлы фестивале тәмамланды.

Иртәгә Казан кунаклары - Фольклоридада катнашучылар татар халык бәйрәме Сабантуйда булачаклар, ул Мирный бистәсенең Каенлыкта узачак. Биредә Фольклориада кысаларында флэшмоб - "Халыклар дуслыгы" гомуми хороводы узачак, махсус аның өчен фестивальдә катнашучылар татар халык биюе элементларын өйрәнделәр.

Исегезгә төшерәбез, балалар халык иҗаты масштаблы фестивале, анда Россиянең 80 төбәгеннән меңнән артык бала катнаша, 2024 елның 19 июнендә Казан шәһәрендә старт алды. Фестивальнең өч көнендә балалар Казанда, Иннополиста, Яшел Үзәндә, Биектауда, Лаеш һәм Апас районнарында берничә концерт куйды, Казан кремле һәм Кремль яр буенда костюмлы йөреш узды, төрле иҗади мастер-классларда катнаштылар, төбәк уеннарын һәм биюләрен өйрәнеп көн саен "вечёркалар" үткәрделәр.

Катнашучылар арасында - традицияләрнең яшь саклаучылары, балалар фольклор, хореография, халык-җырчы һәм инструменталь ансамбльләр артистлары.

Бөтенроссия балалар Фольклориадасы - "Халык иҗаты - балаларга" проекты кысаларында Россия Мәдәният министрлыгы ярдәмендә тормышка ашырыла торган уникаль иҗади проект. Фестиваль үз краеның фольклор традицияләрен үзләштерүче яшь җырчыларны үз программаларында төбәк, җирле репертуар, аның иҗади эшкәртү үрнәкләрен тәкъдим итә.

Быел фестиваль кысаларында 128 ансамбль һәм 35 солисттан 163 видеопрограмма кабул ителде. Фольклориадада катнашу өчен алдан сайлап алу нәтиҗәсендә 71 балалар-яшүсмерләр коллективы (фольклор, хореографик, инструменталь), 4 дуэт һәм 10-18 яшьлек 13 җырчы чакырылган.

Фольклориаданың төп бурычлары - матди булмаган этномәдәни байлыкны саклау, үсеп килүче буында иске традицияләргә һәм гореф-гадәтләргә хөрмәт һәм горурлык тәрбияләү, балалар һәм яшьләр фольклор хәрәкәтен үстерү.

Проект «Мәдәният» милли проекты кысаларында Россия Федерациясе Мәдәният министрлыгы ярдәмендә гамәлгә ашырыла.

Фольклориаданы оештыручылар - Россия Федерациясе Мәдәният министрлыгы, В.Д.Поленов исемендәге Россия Халык иҗаты йорты, Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы, «Татарстан Республикасы мәдәният өлкәсендә инновацияләр кертү һәм традицияләрне саклау буенча ресурс үзәге» ДБУ, шулай ук «Разноцветье» иҗат инициативасын үстерү үзәге» коммерцияле булмаган автоном оешмасы.