Казанда Россия тарихи җәмгыятеннән күргәзмә ачылды

2024 елның 21 июне, җомга

Бөек Ватан сугышы музей-мемориалында (Татарстан Республикасы Милли музее филиалы) "Гади нацизм" күргәзмәсе ачылды, ул Донбассның тыныч халкы фаҗигасенә багышланган һәм Украина неонацистларының җинаятьләре турында сөйли.

Чарада катнашучыларны һәм кунакларны Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин, республика парламенты депутатлары исеменнән Дәүләт Советы Секретаре Лилия Маврина сәламләде.

Ул күргәзмәне оештыручыларга һәм инициаторларга дөреслек белән танышу мөмкинлеге өчен рәхмәт белдерде.

"Без Көнбатышта безнең тарихны ничек язуларын беләбез, шуңа күрә кешеләргә дөреслекне күрсәтү бик мөһим, - дип сөйләде Дәүләт Советы Секретаре, - бу күргәзмәне аша узган һәр кеше махсус хәрби операция үз вакытында игълан ителүенә тагын бер кат инанды, ул кирәк. Хәзер СВО зонасында булган егетләр безнең тормышны гына түгел, бөтен тыныч халыкны да яклыйлар".

Лилия Маврина фикеренчә, бүген Россиянең күп кенә шәһәрләре буйлап уза торган күргәзмә барлык буыннар өчен мөһим, әмма яшьләр өчен аеруча актуаль.

"Тарихи хәтернең алдагы буыннарга нинди дә булса бозыклыкларсыз җиткерелүе мөһим", - дип ассызыклады Лилия Маврина.

Россия тарих җәмгыяте Президиумы әгъзасы, Россия Фәннәр академиясенең Россия тарихы институты директоры Юрий Петров билгеләп үткәнчә, әлеге күргәзмә илебезнең 20 шәһәрендә, шулай ук Беларусь һәм Абхазиядә булган. Бүген Казанда экспозиция.

"Балаларга ышандырырлык артефактларны күрсәтүдән тыш, нәрсәләр булганын аңлату өчен иң яхшы чара юк, - дип ассызыклады Юрий Петров, - күргәзмә яңа нацизмга каршы торуның тирән нигезләрен ача. Аның педагогик һәм тәрбияви функциясе һичшиксез ".

Күргәзмәне ачу тантанасында шулай ук Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы рәисе Зилә Вәлиева, 1941-1945 еллардагы Бөек Ватан сугышы Музей-мемориалы мөдире Александр Александров, Татарстан халыклары Дуслыгы Йортының Мәгълүмати үзәге мөдире Кирилл Башаров, тарихчылар һәм җәмәгатьчелек вәкилләре катнашты.

Казанда 1941-1945 еллардагы Бөек Ватан сугышы Музей-мемориалын үз диварларында кабул иткән проектны оештыручылар булып, мәдәни инициативаларның Президент фонды, "Ватан тарихы" фонды һәм Җиңү музее ярдәме белән Россия тарихи җәмгыяте әгъзалары чыгыш ясады.

Күргәзмә проектының нигезен Россия Мәдәният министрлыгының Россия тарихи җәмгыяте инициативасы белән 2022 елның язында төзелгән музейара төркеме әгъзалары җыйган экспонатлар тәшкил итте.

Күргәзмә август ахырына кадәр эшен дәвам итәчәк.