Хәтер һәм кайгы көненә багышланган чаралар исемлеге

2024 елның 19 июне, чәршәмбе

2024 елның 22 июнендә Россиядә

Хәтер һәм кайгы көне билгеләп үтелә.

Хәтер һәм кайгы көненә багышланган чаралар исемлеге

Дата һәм вакыт Адрес, оешма исеме

(бинада үткәрелсә)

2024 елның 22 июне Казан ш. Истәлекле урыннарга чәчәкләр салу. "Хәтер шәме" йөреше.

2024 елның 22 июне 11.00 Түбән Кама шәһәре, Җиңү мәйданы, "Мәңгелек ут" һәйкәл, мемориал. Истәлекле урыннарга чәчәкләр салу.

2024 елның 22 июне 09.00-13.00 Казан шәһәре, Яшел Үзән шәһәре, Лаеш шәһәре, Апстово авылы, Ямаширмә авылы Бөтенроссия балалар Фольклориады кысаларында Апстово авылында, Яшел Үзән шәһәрендә, Лаеш шәһәрендә, Ямаширмә авылында һәм Казан шәһәренең Җиңү паркында Хәтер һәм кайгы көненә багышланган «Журавли» бөтенроссия акциясе узачак. Акция кысаларында Фольклориадада катнашучылар мөстәкыйль рәвештә торналарын һәйкәлләргә батыралар.

2024 елның 22 июне а Түбән Кама шәһәре, «Т.А.Миңнуллин исемендәге Түбән Кама дәүләт татар драма театры» ТР ДАМУ "Хәтер нуры" акциясе Онлайн - деньпамяти.рф сайтында виртуаль шәмнәрне кабызу юлы белән.

2024 елның 20 июне Казан шәһәре, «Татарстан Республикасы Милли музее» ТР Дәүләт бюджет мәдәният учреждениесе филиалы - 1941-1945 еллар Бөек Ватан сугышы музей-мемориалы "Гадәти нацизм" күргәзмәсе, Донбассның тыныч халкының фаҗигасенә һәм Украина неонацистларының җинаятьләренә багышланган.

2024 елның 19 июне 19.30 Казан шәһәре, В.Аксëнов исемендәге Сквер Республика архив киносы фестивале кысаларында Бөек Ватан сугышы темасына фильмнар күрсәтү - Хәтер һәм кайгы көне алдыннан - «Воин», «Югалту» («Потеря»), актер Радик Сәлимов белән фильм турында фикер алышу. Дата аныклана Казан шәһәре, «Татарстан Халык Дуслыгы йорты» ДБУ «39-46 хаты: сизү хроникасы. Чистайлыларның хәрби юлламалары" Хәтер һәм кайгы көне алдыннан.

2024 елның 22 июне а Казан шәһәре, «Татарстан Республикасы Милли музее» ТР Дәүләт бюджет мәдәният учреждениесе филиалы - Габдулла Тукай әдәби музее «Берлинга кадәр барып җиткән Тукай китабы» күргәзмәсе. 2024 елның 18 июне

Муса Җәлил һәм аның көрәштәшләре турындагы лекция «Гасырдан, бер елдан - исегездә тотыгыз!» 2024 елның 21 июне 10.30 а Казан шәһәре, «Татарстан Республикасы Милли музее» ТР Дәүләт бюджет мәдәният учреждениесе филиалы - Муса Җәлил музей-фатиры «Поэзия. Мәхәббәт. Сугыш ""Тормыш минем җыр белән халык арасында чыңлады".

2024 елның 21 июне 19.00 а Чаллы шәһәре, «Чаллы дәүләт курчак театры» ТР ДАМУ Балалар һәм өлкәннәр өчен Хәтер һәм кайгы көненә багышланган кичке чара.