Казан Кремлендә Ринат Хәнәфиев картиналары күргәзмәсе ачылачак

2024 елның 20 мае, дүшәмбе

22 майда 14:00 сәгатьтә Татар халкы һәм Татарстан Республикасы дәүләтчелеге тарихы музеенда рәссам-рәссам, Кыргызстан Республикасы рәссамнар берлеге әгъзасы Ринат Хәнәфиев иҗатына багышланган «Белый сокол Джукетау» күргәзмәсе ачылачак.

Экспозициядә аның аерым циклыннан авторның "Липовой Гордагы шәһәр" - хәзерге Чистай шәһәре янында урнашкан борынгы Идел болгарлары Джукетау шәһәре турындагы хезмәтләре күрсәтеләчәк.

Җүкәтау Идел Болгарының мамык сәүдә үзәге һәм көнчыгыш капкасы булган, шулай ук Кама елгасы аша кичүне контрольдә тоткан. Аның керамик җитештерүе аеруча аерылып торган. Монголларга кадәрге чорда шәһәр Түбән Каманың зур мәдәни һәм икътисадый үзәге булган, ә XIV йөзнең икенче яртысыннан башлап, икътисадый һәм сәяси яктан Кама аръягының зур территорияләрен контрольдә тотуны дәвам иткән Җүкәтау кенәзлеге үзәге булган.

Күргәзмәдә тәкъдим ителгән Ханафеев картиналары детальләр, символлар, аллегорияләр белән тулган. Аларда тормыш җилләре аша җылы Азиянең сусыл буяулары һәм төньяк киңлекләрнең лирик нәфислеге үрелә, тамашачылар алдында әдәби притч һәм халык хикәяләре, көнчыгыш дастаннары һәм татар риваятьләре рәвешендә ачыла.

Күргәзмә эшен 2024 елның 4 августына кадәр дәвам итәчәк.

Эш режимы: дүшәмбе-пәнҗешәмбе - 10:00-18:00, җомга - 11:00-20:00, шимбә-якшәмбе - 10:00-18:00

Элемтә өчен: 7 (843) 567-80-24, 7 (843) 567-80-85, muzey.history@kazan-kremlin.ru

Адрес: Татар халкы дәүләтчелеге тарихы музееның һәм Татарстан Республикасының Күргәзмәләр залы (Сөембикә манарасы янәшәсендә), 1 кат