Казанда Әмирхан Еникинең 115 еллыгына багышланган күргәзмә ачыла

2024 елның 27 феврале, сишәмбе

1 мартта Татарстан Республикасы Милли музее филиалы - Горький һәм Шаляпин музеенда Әмирхан Еникинең татар прозаигы һәм публицисты, Татарстан Республикасы халык язучысы тууына 115 ел тулуга багышланган «Күзгә күренми торган васыять» күргәзмәсе эшли башлый.

Күргәзмәдә А.М. Горький музее һәм Ф.И. Шаляпин һәм Татарстан Республикасы Милли музее фондлары предметлары. Алар арасында - хатлар, көндәлекләр, кулъязмалар, язучыларның автографлары булган китаплар. Аларны Горький музеена һәм Шаляпинга 2009 елда, язучының 100 еллыгы елында, аның кызы Резеда Әмирхановна тапшыра.

Милли музей фондларыннан язучы үзе тапшырган предметлар булачак: фронт блокноты, язучыларның фотосурәтләре, авторлык мөхәррирләре булган әсәрләрнең кулъязма һәм машина белән язылган битләре, рәссам Виктор Куделькинның портреты.

"Әмирхан Еникинең шәхси коллекциясеннән алынган предметлар зур тарихи һәм рухи кыйммәткә ия, язучының мәнфәгатьләрен һәм шәхси сыйфатларын чагылдыра, ул яшәгән һәм иҗат иткән чор турында күзаллаулар бирә", - ди күргәзмә кураторы, өлкән фәнни хезмәткәр Алсу Хәйруллина.

“Әгәр сез татар әдәби телен белергә өйрәнергә телисез икән, Әмирхан Еники укыгыз, - дип саный Татар китабы йорты мөдире (Татарстан Республикасы Милли музее филиалы) Айдар Шәйхин. - Аның әсәрләрендә татар теле камиллеккә җиткерелгән». Күргәзмә 1 мартта 14.00 сәгатьтә башлана. Аны Пушкин картасы буенча да музейга барырга була.

Уң якта:

Еникеев Әмирхан Нигъмәтҗан улы (Әмирхан Еники) 1909 елның 17 февралендә (яңа стиль буенча 2 март) Уфа губернасының Түбән Каргалы авылында туган. Еникеевлар гаиләсе, борынгы татар морзалары нәселеннән булса да, крестьян гаиләсе булган. 1925 елда

Әмирхан Еники Казанга укырга килә, соңыннан Казанның һәм Бакуның төрле учреждениеләрендә һәм предприятиеләрендә эшли. Әмирхан Еникинең беренче хикәяләре 1926 елда басыла. Өч елдан соң, 1929 елда аның беренче "Дус кеше" повесте аерым басма булып чыкты. Башка татар язучылары кебек үк, 1941 елның июлендә ул сугышка китә, сугыш уза. Армиядән кайткач, Татар радиокомитетында эшләде, аннары «Колхоз бригадасы» журналы редакциясендә булды.

Әмирхан Еники 1950 елдан башлап тормышын әдәби-иҗат эшчәнлегенә багышлады. Язучыга «Намус», «Соңгы китап», «Марево», «Болотный цветок» повестен киң танылу алып килгәннәр.