2022 елның 25 июле, дүшәмбе

2022 елның 22-23 июль көннәрендә Болгар музей-тыюлыгы территориясендә «Ага Базар» II Халыкара этнокультура фестивале узды.

«Ага Базар» үз мәйданында халык мәдәниятен популярлаштыручы иҗат коллективларын, соло башкаручыларны һәм инструменталистларны берләштерде. Монда Республиканың һәм Россия төбәкләренең иң яхшы осталарыннан кулдан эшләнгән уникаль эшләнмәләр, декоратив-гамәли сәнгать әйберләре тәкъдим ителде. Һәр теләгән кеше төрле өлкәләрдә: музыкада, киемдә, традицион кухняда этник мәдәниятне үстерү тарихы турында сөйләүче интерактив программаларда һәм укыту семинарларында катнаша алды.

«ЧИРЕМ» мәйданчыгында Идел буе халыкларының өшкерүчеләр авылы тәкъдим ителде, анда халык медицинасы белгечләре дару үләннәре, татар чәй эчү традицияләре, төрки, фин-угыр һәм славян халыкларының чәй кайнату традицияләре һәм тәртибе турында сөйләделәр. Кунаклар, шәһәр ыгы-зыгысыннан аерылып, Идел буендагы күләгәле, тыныч, яшел почмакка чума алдылар.

Фестивальдә балалар өчен дә шөгыль табылды, фестивальнең иң яшь катнашучылары өчен махсус «UEN FEST» уен аланы оештырылды. Балалар җәядән аттылар һәм салам лабиринты уздылар. Актив шөгыльләнергә яратмаучылар өчен мастер-класслар, өстәл һәм интеллектуаль уеннар белән мәйданчыклар эшләде.

Бәйрәм мәйданчыкларының берсендә балалар фольклор коллективларының «Моңлы тамчы» музыкаль фестивале узды. Татарстанның төп халыкларының яшь вәкилләре халык йолалары фрагментларын күрсәттеләр, төрле жанрдагы җыр–музыкаль фольклоры үрнәкләрен күрсәттеләр, шулай ук килүчеләр «ДӘРЭУ ФОЛК САУНД» этно-музыка лабораториясенең иҗади тәҗрибәләрен тыңладылар, анда рус, татар, чуаш һәм керәшен телләрендә җырлар яңгырады.

Этнокультура фестивален «Иске Казан түгәрәк уены» татар фольклоры фестиваленең профессиональ һәм үзешчән коллективлары музыкасы бизәде. Концертта катнашучылар тамашачыларны татар фольклоры белән таныштырдылар.

Фестивальнең үзәк мәйданчыгында урта гасыр болгар базары стилендә «АГА БАЗАР» оештырылды, анда уникаль кул эшләре товарлары белән сәүдә рәтләре, тематик мәйданчыклар, декоратив-гамәли сәнгать буенча иҗади шөгыльләре булган һөнәрчелек остаханәләре тәкъдим ителде.

Кичке концерт программасында «IsTElek» иҗат берләшмәсе артистлары катнашты, фолк-фьюжн жанрында композицияләр, этник компонентлы симбиозда электрон музыка юнәлешләре яңгырады. Фестивальнең хедлайнерлары - Казахстаннан «Аш-аш» җыры белән иң танылган TikTok-челлендж башкаручы Жолдасбек АБДИХАНОВ һәм Aleks Ataman булды.

Кич белән фестивальнең катнашучылары һәм кунаклары ачык һавада кинотеатрда була алдылар һәм татар мифологиясе нигезендә ясалган «Су анасы» дип аталган нәфис фильм карай алдылар.