май, 2016 ел

Спас районында истәлек билгесе 2014 елда төзелә һәм тантаналы рәвештә ачыла.

“Яңарыш” фондының башкарма директоры, ТР Дәүләт Советы рәисе урынбасары Татьяна Ларионова һәм ТР мәдәният министры Айрат Сибагатуллин һәр ел саен уздырыла торган “Изге Болгар җыены” на әзерлек турында сөйләделәр, быел ул 21 майда, Идел буе Болгар дәүләтендә 922 елны ислам динен рәсми кабул итү көнендә уздырылачак.

Ветераннарга күрсәтелә торган бу концертта Татарстан Республикасы Дәүләт камера хоры һәм  «Яңа музыка» камера оркестры катнаша.

4 майда «Ак барс» концерт залында «Рус җыры - 2016» халык җырын башкаручылар республика конкурсының йомгаклау туры уза.

6 майда  Гагаузиянең Чадыр-Лунга шәһәрендә гагаузларның Хедерлез милли бәйрәме уздырыла.

Бу тантанада катнашучылар бөек казах шагыйре Абай һәйкәленә чәчәкләр куячак, аннары Абай исемендәге театрда зур концерт булачак.

25 апрельдән 10 майга кадәр Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы,  Н. Җиһанов исемендәге Казан дәүләт консерваториясе һәм  И.В.Әүхәдиев исемендәге Казан музыка көллияте бергәләп республиканың парк һәм скверларында Бөек Җиңү бәйрәменә багышланган концертлар куячак.

Кунак Мәскәүдән Илья Рубинштейнның Казандагы сценарийлар һөнәрханәсе чакыруы буенча ике сәгатьлек осталык дәресе уздыру өчен килә.