Казанда " ФормART» стрит-арт фестивале финал стадиясенә чыга

2020 елның 15 октябре, пәнҗешәмбе

Бүген Маршал Чуйков урамы, 55нче йорт адресы буенча урнашкан бина фасадында «ФормART» стрит-арт фестивале финалисты (фестиваль сайты http://formartpfo.ru/ Азат Шакиров мурал булдыруга кереште. Рәссам әсәр өстендә 5 көн эшләячәк. Хәзерге вакытта рәссам үз ниятен 9 катта тормышка ашыра.

Иҗади эскизларны бәяләү ике эксперт комиссиясе: сынлы һәм урам сәнгате өлкәсендә федераль һәм региональ экспертлар тарафыннан үткәрелде. Фестивальнең презентация этабы октябрь аенда уза: рәссамнар бүлеп бирелгән объектларда мураллар тудыра. Шуның белән бергә арт-объектны булдыру процессы турында фильм да төшерелә. Исегезгә төшерәбез, Фестиваль Идел буе федераль округы шәһәрләрендә үткәрелә һәм короновирус эпидемиясенә каршы көрәш темасына багышлана.

Казан муралының сюжет линиясе нигезенә ябыла торган умарта образы ята. «Безнең җәмгыять, куллануга карата мәхәббәткә карамастан, пандемия вакытында, үз-үзеңне изоляцияләү катгый режимын үтәп, өйләреннән качарга мәҗбүр булды. Тик алар арасында эшкә иркенләп йөри, яраткан эшләре белән шөгыльләнә алырлык «бәхетлеләр» бар иде. Ә корпорация-төп куллану двигателе, битлек астына яшеренергә мәҗбүр булган, әмма үз эшчәнлеген дәвам итә алган. Бу морал – без бөтен нәрсәдә: хәрәкәттә, сәяхәтләрдә, туганнары һәм якыннары белән очрашуларда, паркларга бару, шул исәптән заманча икътисадыбызның нигә салынуы белән чикләнгән булган үз - үзеңне изоляцияләү чоры турында искәртү", - дип билгеләп үтте урам сәнгате экспертлары һәм фестиваль жюрие.

Стрит-арт фестиваленең финал этабы 20 октябрьдә тәмамланачак. Эшне фестивальнең сайтында һәм социаль челтәрләрендә урнаштырачаклар.

Белешмә

7 июльдән 17 августка кадәр "Формарт" стрит-арт фестиваленең сайлап алу этабына РФ субъектларыннан 150дән артык эш керде. Татарстан Республикасы данын Азат Шакиров яклаячак. Граффити - рәссам сурәтен рәссам ясый: Казан шәһәре, Маршал Чуйков ур., 55.

Иҗади эскизларны бәяләү ике эксперт комиссиясе: сынлы һәм урам сәнгате өлкәсендә федераль һәм региональ экспертлар тарафыннан үткәрелде. Фестивальнең презентация этабы октябрьнең беренче декадасында узачак: рәссамнар бүлеп бирелгән объектларда мураллар булдырачак. Шуның белән бер үк вакытта арт - объектны булдыру процессы турында фильм төшерү дә планлаштырыла.

Стрит-арт фестиваленең финал этабы 20 октябрьдә тәмамланачак. Эшләр фестивальнең сайтында һәм социаль челтәрләрендәге аккаунтларда урнаштырылачак. Җиңүчеләр иҗтимагый тавыш бирү нәтиҗәләре буенча билгеләнә.

Үз шәһәренең уникаль урамнарын бизәү мөмкинлегеннән тыш, һәр финалист үз иҗатын һәм осталыгын үстерү өчен - 1 урын өчен - 100 мең сум, икенче урын өчен - 75 мең сум, 3 урын өчен 50 мең сум грантка дәгъва кыла алачак.

Элемтә өчен җаваплы зат: 89376154721 Фәйзрахманов Айрат Шамил улы, Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгының массакүләм мәгълүмат чаралары һәм иҗтимагый оешмалар белән үзара хезмәттәшлек бүлеге башлыгы