Атаклы композитор Әнвәр Җәмил улы Шәрәфиев дөньядан китте

2024 елның 9 июле, сишәмбе

Бүген Татарстан Республикасының музыка культурасы авыр югалту кичерде, 89 нчы елда күренекле композитор, педагог, баянчы, Россия музыкантларының талантлы плеядасын тәрбияләгән музыкаль-җәмәгать эшлеклесе Шәрәфиев Әнвәр Җәмил улы вафат булды.

Әнвәр Җәмил улы күп исемгә һәм бүләкләүләргә лаек булды: Татарстан Республикасының Халык артисты, Татарстан АССРның атказанган сәнгать эшлеклесе, Хезмәт ветераны.

Әнвәр Замил улы Казан дәүләт консерваториясен "Композиция" белгечлеге буенча (препод сыйныфы) тәмамлаган. 45 елдан артык укытучылык эшчәнлеге алып барды, фортепианода, баянда, мандолинада уйнарга өйрәтте.

200дән артык җыр һәм романслар авторы, 50дән артык концерт-инструменталь әсәрләр, балалар һәм хор музыкасы, симфоник музыка: симфоник поэмалар «Юллар» (1966), «Легенда» (1976), 3 өлештә Симфониетта (2010).

Ә.Шәрәфиев музыкасы Казан, Әлмәт, Түбән Кама, Алабуга, Азнакай һәм республиканың башка шәһәрләрендәге музыка уку йортларының педагогик репертуарына ихтыяҗлы.

Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы Әнвәр Җәмил улы Шәрәфиевның туганнарының һәм якыннарының кайгысын уртаклаша. Талантлы композитор, баянчы, педагог турындагы якты истәлек безнең йөрәкләрдә мәңге сакланыр.

Саубуллашу 10 июльдә Казан шәһәре, Мамадыш тракты, 179 адресы буенча «Курган» зиратында узачак. Үзәк капка янында җыелыш.