Казан Кремлендә «Авангард. XXI гасырда арбада

2024 елның 8 июне, шимбә

Элекке совет сәнгате вәкилләренең ике йөздән артык эшен берләштергән масштаблы проект Казан Кремленең Күргәзмәләр залында ачылды. «Авангард. Арбада XXI гасырда Киров өлкәсе музейлары - Нократ сәнгать музее, Яран туган якны өйрәнү музее, Бистә туган якны өйрәнү музее, шулай ук Татарстан Республикасының сынлы сәнгать музее һәм шәхси җыелышлардан ясалган сәнгать әсәрләре күрсәтелде. Алар арасында Николай Фешин, Василий Кандинский, Александр Родченко, Варвара Степанова, Иван Клюн, Ольга Розанова, Георгий Лазарев һәм башка осталарның эшләре бар.

Казан бу зур проектның дүртенче шәһәре булды. Күргәзмә "Авангард. XXI гасырда арбада - фәнни хезмәт, Россиянең әйдәп баручы сәнгать белгечләре тырышлыгы һәм ачышлары нәтиҗәсе, шулай ук "Рус авангарды энциклопедиясе" мәдәни проекты командалары, аның ярдәмендә 1921 елгы күргәзмә тарихы яңадан билгеле булды.

Татарстан Республикасы мәдәният министры урынбасары Дамир Натфулин: «Бу күргәзмәне кыю рәвештә Казан сәнгать мәктәбенең рус авангарды үсешенә өлеш кертүче регионара дип атарга мөмкин. Казанда тәкъдим ителгән дүртенче проект киңәйде һәм эшләр белән, шул исәптән Третьяков галереясе белән дә көчәйде».

Нократ сәнгать музее директоры, рус авангардын тикшеренүче, Вяткадагы Василий Кандинский эшләрен беренче ачучы, күргәзмә кураторы Анна Шакина болай дип өстәде: «Күргәзмә нәкъ менә Казан сәнгать мәктәбе һәм әлеге күргәзмәдә катнашучы осталарның аеруча тулы булулары белән аерылып тора. Һәм без, барлык кураторлар, нәкъ менә хәзер сез күргәзмәне 1921 елда Советский шәһәрендә булган тулы составта күрә алуыгыз белән горурланабыз, аннары Яранск шәһәренә күчтек. Мин сезне бу искиткеч вакыйга белән котлыйм һәм бу искиткеч күргәзмә белән танышуның матур минутларын телим".

«Рус авангарды энциклопедиясе»н төзүче, рус авангардын өйрәнүче, күргәзмә кураторы Андрей Сарабьянов болай дип сөйләде: «Бу күргәзмәне тәмамлаганда, без XX гасырның 20 нче еллары башында мәгърифәт белән шөгыльләнә башлаган кешеләр, шул ук искиткеч энтузиастлар эзеннән киттек. Шулай итеп, без дә бу мәгърифәт эшенә өлешчә катнашы бардыр дип ышанам".

«Рус авангарды Энциклопедиясе» мәдәни проекты директоры Юлия Каптановская болай диде: «Экспозициядә сез буш киңлекне күрерсез. Ул реставрациядә булган ике эш өчен калдырылган. Бу хәл меценат Андрей Жарков ярдәме белән мөмкин булды. Өч айдан соң без аларны экспозициягә кертергә планлаштырабыз ".

Күргәзмә кураторы Илдар Галиев: «Казанда күргәзмә сәнгать күренешләрен һәм юнәлешләрне колачлау буенча гаять зур күргәзмә. Бу мөмкин булмаганның мөмкин булмавы мисалы". Ахырда ул Татарстан Республикасы сынлы сәнгать музеена Казан чоры рәссамы Вера Хлебникованың өч эшен бүләк итте.

Кураторлар уйлавынча күргәзмә тематик рәвештә өч блокка бүленгән - "Реалистик традиция", "Авангард эзләү" һәм "Абстракт метод". Барлыгы биредә 63 рәссамның 209 эше тәкъдим ителгән. Бу матур эшләр, шул исәптән ике яклы эшләр, графика, гравюра, офорт, скульптура, 1910 ел ахырыннан 1921 елга кадәр чорда булдырылган.

Күргәзмә "Авангард. XXI гасырда арбада 2025 елның 12 гыйнварына кадәр ачылачак.

Эш режимы: дүшәмбе-пәнҗешәмбе - 10:00-18:00, җомга - 11:00-20:00, шимбә-якшәмбе - 10:00-18:00

Адрес: Кирәкле урыннар, 2 подъезд, 2 кат

Элемтә: 7 (843) 567-81-76, vistavka@kazan-kremlin.ru