Татарстан рәссамнары күргәзмәсе Сенегалда ачылды

2024 елның 27 мае, дүшәмбе

Дакарда, «Vema» галереясендә «Свияжск утрау-шәһәрлеге» дәүләт музей-тыюлыгы оештырган «Калинка» мәдәни үзәге «Альянс русском культуры» (Сенегал) ярдәме белән Татарстан графикасы күргәзмәсе ачылды.

6 рәссамның 40тан артык эше тәкъдим ителгән: Рабис Сәлахов, Татарстан Республикасының халык рәссамы, өлкән буын вәкиле, Россиядә рәсем сәнгате, керамист һәм җәмәгать киңлекләренең дизайнеры буларак билгеле. Яшь һәм уңышлы рәссамнар Сергей Царёв, Ләйлә Фаизова, Казаннан Светлана Киямова һәм Яр Чаллыдан Айрат Йосыпов классик сәнгать базисына нигезләнгән яшьләрне иҗади эзләүне тәкъдим итә. Мария Смольянинова, Россиянең зур музейлары җыеннарында булган Мәскәүнең танылган графигы Зөя һәм башка Россия шәһәрләре белән илһамланган эш серияләре белән тәкъдим ителгән.

Күргәзмә «Зөя утрау-шәһәрлеге» дәүләт музей-тыюлыгының һәм «Рус мәдәнияте альянсы» ассоциациясенең «Калинка» мәдәни үзәгенең күпьеллык хезмәттәшлеге аркасында Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы һәм Россия Федерациясенең Сенегалдагы Илчелеге ярдәмендә мөмкин булды.